Náhled mapy měst

Fairtradové automaty

Nápojové automaty mohou obsahovat spravedlivě obchodované produkty!

Nápojové automaty jsou běžnou součástí našeho života. Občerstvují lidi na úřadech, zimních stadionech, lázních, nádražích nebo školách. Všechny tyto automaty mohou obsahovat fairtradové produkty- v případě nápojů tedy nejčastěji čaj, kakao a kávu.  

 

V České republice nabízí automaty s fairtradových obsahem 2 společnosti:

  • Delikomat (www.delikomat.cz) – vlastní nadesignované automaty (nabídkové listy níže), káva instantní i zrnková, možnost malého kancelářského automatu nebo výdejního svačinového – vše lze dodávat právě s obsahem a polepem fair trade. Záměna automatu se řeší dodatkem ke smlouvě, u nových míst je nutný měsíční objem obratů kolem 800 porcí, pak je zdarma instalace, provozování i údržba. Ceny nápojů v těchto objemech odpovídají běžné kávě (10 Kč 150 ml kelímek). V případě zájmu je možné se obrátit na paní Šťastnou (stastna@delikomat.cz).
  • Miko (www.mikokava.cz) – vlastní fairtradová káva Puro Noble (80% Arabica z Guatemaly a Peru, 20% Robusta z Konga) v nápojových automatech Delikomat (H/6 a X2 E/6). Nabízí také potravinový automat Damián (např. čokoládové tyčinky Fairetta za 20 Kč). Pokud má škola smlouvu s Delikomatem, lze požádat o naplnění kávou Puro. Ceny nápojů se pohybují kolem 12 Kč za kelímek. Zajímavou možností je také odkup automatu, který by si škola provozovala sama (a měla z něj zisk) – nákupní cena 165 000 Kč bez DPH, lze i na splátky. V případě zájmu je možné se obrátit na jednatelku Pavlínu Chvalinovou (chvalinova@mikokava.cz, +420 261 912 156). 

 

Pro podporu fair trade je důležité nejen to, že automaty mají fairtradový vnitřek (náplně), ale také vnějšek. Jejich design je vymyšlen tak, aby zákazníkům nabídl informaci o tom, co je fair trade. Pochutnejte si fairtradových nápojích z nápojových automatů!