Náhled mapy měst

Fairtradové úřady jsou součástí kampaně Fairtradová města – mezinárodní iniciativy označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě.

 

Titul Fairtradový úřad mohou získat ministerstva, krajské úřady a další orgány státní správy. Dávají jím najevo svoji společenskou odpovědnost a zájem o aktivní podílení se na rozvojové spolupráci.

 

Pro dosažení titulu musí úřad splnit pět kritérií: 

  • Na půdě úřadu je ustanovena řídicí skupina, která má alespoň tři členy. Jedním z nich je politický zástupce, který bude zprostředkovávat kontakt s vedením úřadu.
  • Úřad schválil dokument, ve kterém deklaruje podporu fair trade a zavazuje se k propagaci a spotřebě fairtradových produktů.
  • Úřad informuje zaměstnance o své podpoře fair trade a o přínosech fair trade pro pěstitele a výrobce v zemích Latinské Ameriky, Asie a Afriky.
  • Úřad ve svém provozu systematicky využívá fairtradové výrobky (např. káva, čaj, třtinový cukr, čokoládky ke kávě, květiny, výrobky z bavlny).
  • Úřad medializuje své aktivity spojené s podporou fair trade.

 

Všechny dokumenty potřebné k získání titulu Fairtradový úřad najdete v dokumentech ke stažení.