Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Český Krumlov

Držitel statusu Fairtradové město

Město Český Krumlov se 26. září 2012 stalo čtvrtým Fairtradovým městem v České republice.

 

V červnu 2011 rada města schválila Deklaraci podpory fair trade a složení Řídicí skupiny pro fair trade, jejíž členkou je také místostarostka Jitka Zikmundová: „Český Krumlov byl vždy městem otevřeným a kosmopolitním a jako takovése rozhodně chceme připojit k iniciativě, která staví na principu spravedlnosti a hájí zájmy lidí, kteří jsouznevýhodněni v rozvojových zemích. Chceme být městem férovým a krásným a věříme, že naše podpora fair trade k tomu přispěje.“ Široké spektrum fairtradových produktů lze zakoupit v Ekocentru Šípek nebo ve Fair trade krámku. Od září do října 2012 proběhla ve foyer Městského úřadu (Kaplická 439) výstava fotografií z fairtradových družstev v Peru. V únoru 2013 ve městě proběhla výstava Co skrývá něžná krása květin o podmínkách pěstování květin v 21.století s besedou a promítnutím filmu s panem Jiřím Silným z EAP. Město plánuje do podpory fair trade více zapojit místní školy.

 

Hlavním propagátorem myšlenky fair trade v Českém Krumlově je zdejší lékař a člen ekologické komise města Pavel Hausdorf, při slavnostním vyhlášení shrnul prvostní impulsy zapojení: „O kampani Fairtradových měst jsem se doslechl hned po jejím spuštění v lednu 2011. Začal jsem zjišťovat, co vše je potřeba ke splnění kritérií a zda by se Český Krumlov mohl o titul také ucházet. Od této doby jsme na rozvoji aktivit v oblasti fair trade pracovali, navázali jsme přitom na fairtradové aktivity, které u nás rozvíjely Ekocentrum Šípek a Egon Schiele Café již nějakou dobu před příchodem kampaně Fairtradová města, a jsem tedy velice rád, že v tuto chvíli můžeme slavnostně převzít certifikát.“ Podporu má také u místního obchodníka s fairtradovými výrobky Jiřího Blocha, který zdůrazňuje roli fair trade na poli rozvojové spolupráce: „Nejznámější způsob pomoci je finanční humanitární pomoc. Ale dát lidem ze zemí třetího světa šanci uživit se vlastní prací, je mnohem efektivnější a hlavně trvale udržitelné.“

Na konci roku 2016  do řídící skupiny přišli noví členové, kteří se v roce 2017 zapojili aktivně a s nasazením do organizace Fairtradové snídaně a Výstavy na stromech. Díky tomu obě akce přilákaly mnoho účastníků. Řídící skupina se chystá navázat širší spolupráci s místními školami, které by se mohly do šíření myšlenky spravedlivého obchodu a globálních rozvojových témat také zapojit. 

Pro město s 13 500 obyvateli je dle kvantifikační tabulky kampaně potřeba 3 maloobchodních prodejních míst (alespoň 3 produkty 2 druhů: např. 2 kávy a jeden druh čokolády) a 2 restauračních zařízení (např. kavárna, čajovna, restaurace).

  

Prodejní místa:

  • Ekocentrum Šípek, Kostelní 165
  • DM - drogerie, Tovární 196 (OC Fastav)
  • Tesco, Domoradická 299
  • Kaufland, ul. Budějovická
  • Fair trade krámek, Dlouhá 92

 

Restaurační zařízení:

  • Egon Schiele Café, Široká 71
  • Restaurace Maštal, Náměstí Svornosti 2
  • Fair trade krámek, Dlouhá 92
  • Vlašský dvůr, Dlouhá 32
  • salon Kleopatra, U Poráků 511

 

Město se tématem aktivně zabývá a o svém záměru informuje média:

 

Kontakt:

MUDr. Pavel Hausdorf  

člen ekologické komise

+420 777 486 113 

phausdorf@gmail.com   

Město Český Krumlov, náměstí Svornosti 1, 381 01 Český Krumlov (mapa)

obcan.ckrumlov.info/docs/cz/ferovy_cesky_krumlov.xml