Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové

Držitel statusu Fairtradová škola

Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové se 18.6. 2019 stalo Fairtradovou školou.. Na škole funguje řídicí skupina na podporu fair trade, aktivity zveřejňuje na své facebookové stránce a svém webuDeklaraci podpory fair trade podepsal ředitel školy Jan Štěrba v květnu 2019. 

Od chvíle, kdy moje žena Petra zorganizovala první Férovou snídani v Hradci Králové, jsem přijal myšlenky fair trade za svoje. Snažím se svoje hodiny obohatit o globální témata, jako jsou podmínky důstojné práce, ochrana životního prostředí nebo kvalita potravin, zároveň se snažím motivovat studenty, aby se zapojovali do akcí pro veřejnost,“ vysvětluje důvody pro zapojení do kampaně Radim Špilka, který na hradeckém gymnáziu vyučuje informatiku. „Daří se nám spolupracovat s dalšími  hradeckými Fairtradovými školami, VOŠZ a SZŠ Hradec Králové a ZŠ a MŠ Kukleny. Společně organizujeme Výstavy na stromech a Férové snídaně a informační stánek v rámci festivalu Jeden svět,“ dodává Špilka.

V letech 2015 a 2016 prodávali studenti každou středu o velké přestávce fairtradový čaj, čokolády a sušenky. Nyní je ve školním bufetu možné koupit fairtadovou čokoládu a čaj. 

Škola podporuje i globální vzdělávání. V hodinách ZSV využívají materiály z Jednoho světa na školách. V cizích jazycích v rámci témat v učebnicích řeší zejména multikulturalismus a rasismus. Pedagog Radim Špilka nám dává nahlédnout do hodiny: "V rámci hodin informatiky se zabýváme tématem hodnota informačního zdroje a rozebíráme, za jakých podmínek se pěstují banány. Děti se rozdělí do skupin a mají za úkol zpracovat prezentace, kdy zastávají různé pohledy na pracovní podmínky na banánových plantážích. První skupina se vžije do role nezávislého reportéra, který se snaží situaci objektivně zmapovat, druhá subjektivně líčí životní zkušenost člověka, který pracuje na plantáži, třetí reprezentuje tiskového mluvčího nadnárodní korporace, která se snaží maximalizovat svůj zisk z prodeje banánů a poslední čtvrtá se vžije do role pracovníka neziskové organizace, která upozorňuje na nedůstojné pracovní podmínky na plantážích. Pointou je, že skupiny nesmí prozradit svou identitu a vést prezentaci tak, aby z kontextu vyplynulo koho reprezentují."  

Gymnázium spolupracuje s dalšími místními školami (VOŠZ a SZŠ Hradec Králové, ZŠ a MŠ Kukelny) několik let na informování veřejnosti o principech fair trade. Zapojují se společně do organizace výstav k pracovním podmínkám nebo pikniku na podporu pěstitelů (www.ferovasnidane.cz). V prosinci 2014 se studenti zapojili do happeningu na podporu zlepšení podmínek pěstitelů kakaa v rámci evropské kampaně Make Chocolate Fair! Od roku 2014 se zapojují do organizování Férové snídaně v Hradci Králové. V říjnu 2015 se studenti připojili do happeningu Výstava na stromech a v místních Žižkových sadech vyvěsili výstavu k podmínkám pěstování kávy Plné ruce práce a od dva roky později k podmínkám výroby bot v indické Agře. 

Fairtradová činnost pokračuje nezměněným tempem i v následujících letech, škola pravidelně pořádá Férovou snídani, Výstavu na stromech a Fairtradový stánek v rámci festivalu Jeden svět v kině Centrál

 

Medializace:

 

Kontakt: 

Petra Špilka Kykalová

pedagožka

E-mail: kykalova@gybon.cz

Tel.: +420 773 593 198

Gymnázium Boženy Němcové, Pospíšilova tř. 324/7, 500 03 Hradec Králové 3

www.gybon.cz