Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Gymnázium Mnichovo Hradiště

Držitel statusu Fairtradová škola

Gymnázium Mnichovo Hradiště je od 27. května 2016 Fairtradovou školou.

Rozhodnutí o zapojení se do projektu Fairtradových škol padlo na jaře 2015. Na škole vznikla osmičlenná místní řídicí skupina a ředitel školy Mgr. Jaromír Ševců podepsal Deklaraci podpory fair trade.

Témata globálního rozvojového vzdělávání se na škole objevují v předmětech jako je například zeměpis, dějepis, výtvarná výchova, základy společenských věd či společenskovědní seminář. 

Fairtradové výrobky jsou dostupné v přízemí ve školním kiosku. Každou druhou středu v měsíci (tzv. fairtradová středa) pak žákyně prodávají fairtradové výrobky také na chodbách školy z košíku.

Studentky z řídicí skupiny informovaly pedagogy školy o fair trade při příležitosti tříčtvrtletní porady v dubnu 2015. O fair trade informovaly také rodiče studentů z primy, sekundy, tercie a kvarty během třídních schůzek. Na chodbě školy byl připraven stánek s výrobky fair trade, nabízena byla čerstvá teplá káva a čaj.

Na podzim 2015 gymnázium propagovalo myšlenku fair trade v rámci tvz. Sousedské slavnosti. Na podzim 2015 také skupina dívek zviditelnila téma fair trade skrze tzv. férová fakta - lístečky s informacemi o fair trade, které umístily na různá místa ve škole (chodby, učebny a pod.). 

Řídicí skupina pravidleně organizuje v Mnichově Hradišti Férovou snídani, v roce 2016 to bylo již počtvrté.

Fairtradová snídaně je pro školu po několik let již tradiční akcí. V letošním roce nepřálo počasí, a proto se snídalo v prostorách gymnázia. Na návštěvníci (cca 20 osob) čekaly dvě soutěže týkající se fairtradový produktů, k fairtradové kávě a čaji jsme ochutnali donesené bábovky či buchty, při jejich přípravě bylo použito např. faritradové kakao či bio špaldová mouka. Děti si mohly vybarvit tematické omalovánky. Plakát o fair tradu zůstaly na chodbách školy umístěné až do konce června. 

 V roce 2017 se škola opět zůčastnila Férové snídaně a také uspořádala osvětovou akci Hodinka s primou, kdy se žáci prvního ročníku dozvědí o problematice fair trade a možnostech zapojení do aktivit v rámci propagace myšlenky spravedlivého obchodu. Škola také uspořádala akci Fairtradový advent, kdy tým studentů o hlavní přestávce prodával fairtradový čaj a čokoládu.

Medializace:

  • Gymnázium bude fairtradové (Mnichovohradišťské noviny Echo 3/2015)
  • Přijďte počtvrté férově posnídat (Mnichovohradišťské noviny Echo)

 

Kontaktní osoba: 

Iva Štrojsová

učitelka

Tel. +420 326 771 601

E-mail: ifa.dobiasova@post.cz

 

 

 

Gymnázium Mnichovo Hradiště, Studentská 896, 295 01 Mnichovo Hradiště

www.gmh.cz