Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Hodonín

Držitel statusu Fairtradové město

Město Hodonín podporuje fair trade od roku 2010 a ve středu 6. listopadu 2013 se stalo pátým Fairtradovým městem v České republice. S fairtradovými produkty se občané města postupně seznamovali na pořádaných veřejných fórech, na miniekojarmarcích nebo na oslavách Dne Země v ZOO. Město se zapojilo v letech 2011, 2012 i 2013 do organizování snídaňového happeningu Férová snídaně ve vašem městě. Během listopadu a prosince 2012 se v prostorách Městské knihovny Hodonín konala výstava Díky fair trade, v den její vernisáže 1. listopadu 2012 proběhla beseda o fair trade.  

Do podpory fair trade se ve městě zapojují také příspěvkové organizace. Mimo městskou knihovnu fair trade podporuje také Nemocnice TGM Hodonín - 10. května posnídalo celkem 60 lidí z řad zaměstnanců a vedení nemocnice v atriu přilehlého parku, snídal se fairtradový perník, buchty a chleba z bio surovin a fairtradový čaj a káva. Úvodní slovo pronesla ředitelka nemocnice MUDr. Věra Dostálová, která podotkla: "Může to být právě lékařská péče, která se stane pro rozvojové země dostupnější, pomůže-li svět zlepšit jejich obchodní podmínky na trhu potravin. Proto také hodlá nemocnice nakupovat některé, cenově srovnatelné komodity potravin z fairtradových zdrojů." Hodonínská nemocnice je první svého druhu, která se k fair trade veřejně přihlásila.  

Na aktivní osvětě tématu odpovědné spotřeby a fair trade včetně spolupráce s místními organizacemi navázala průběžně práce na rozšíření nabídky dostupnosti fairtradových produktů. To se povedlo na jaře 2013 a posledními kroky bylo získání oficiální podpory ze strany města. Záměr nejprve podpořila Rada města Hodonína a následně zastupitelstvo dne 25. 6. 2013 schválilo Deklaraci podpory fair trade. „Podpis této deklarace doporučila i komise životního prostředí, udržitelného rozvoje, Zdravého města místní Agendy21 a městská rada,“ sdělil místostarosta Vojtěch Salajka. 

Řídicí skupina na podporu fair trade má pestré složení, kromě zástupce města (koordinátorka Zdravého města) v něm aktivně figurují lidé z nevládních a příspěvkových organizací města a vedoucí z Krajské hygienické stanice. Ve městě jsou také dostatečně dostupné prodejní místa, kde se prodávají fairtradové výrobky, a restaurační zařízení, kde se podávají (v rámci kampaně musí mít město minimálně 5 a 3 místa). 

V roce 2015 i 2016 město opět pořádalo Férovou snídani. Úspěšnou akcí byla rovněž odpolední Férová svačinka pro zaměstnance hodonínské nemocnice, kterou město uspořádalo ve spolupráci s vedením nemocnice. V září proběhlo Veřejné fórum s prezetnací fair trade a v říjnu 2015 měli obyvatelé a návštěvníci Hodonína možnost vidět Výstavu na stromech. Aktivní bylo také gymnázium, kam zavítali pěstitelé z Mexika a Guatemaly. V pondělí 16. května 2016 se v místní nemocnici konala opět Férová svačinka. Kvůli počasí letos v jídelně, ochutnávala se fairtradová káva, čaj a čokoláda, mrkvová bábovka, vločková buchta a koláčky, cookies, celozrnný štrůdl, pomazánka z cizrny a další laskominky. Nemocnice TGM Hodonín, p.o., je první a stále jedinou nemocnicí v ČR, která se k oslavě Světového dne pro fair trade přidává. V dubnu 2016 pořádalo město ve spolupráci s místním gymnáziem Miniekojarmark, společně se v květnu zapojili i do organizace Férové snídaně, která se v Hodoníně konala ve Fabrica de café. V říjnu pak se škola s městem zapojili do celorepublikové akce Výstava na stromech, v parku u Zimního stadionu a v parku u Gymnázia na 15 plakátech s fotografiemi od mezinárodně oceňovaného bangladéšského fotografa GMB Akashe výstavou upozorňovali, co vše se skrývá za zpracováním kůže pro náš trh či výrobou bot. Poslední velkou akcí z roku 2016 bylo vytvoření banánovníku v parku u Zimního stadionu, řídicí skupina na podporu fair trade v Hodoníně ozdobeným stromem upozorňovala na pracovní podmínky pěstitelů banánů a spuštění nové webové interaktivní stránky Příběh banánu. 

 V roce 2017 získala Nemocnice Hodonín ocenění Počin roku za uspořádnání Férové svačinky v roce 2016. Gymnázium Hodonín získalo za své aktivity a práci v podpoře fair trade titul Fairtradová škola. V rámci mezinárodního dne Země  uspořádalo město Miniekojarmark a samozřejmě nechyběla ani již tradiční Férová snídaně. V roce 2018 se za přispění města konala Výstava na stromech, Férová snídaně, fairtradová svačinka v místní nemocnici, nebo  letní dny zdraví s fairtradovým stánkem.

I v roce 2019 organizuje město Hodonín s podporou místních spolků a firem ( lesní klubík Liščata a firma Hapi) Férovou snídani v parku u zimního stadionu, které se učastní na sedm desítek snídajících. Každoroční fairtradová svačinka v místní nemocnici se v tomto roce z personálních důvodů neuskutečnila, ale plánuje se opět na rok 2020. V rámci hodonínských Letních dnů zdraví v červencových dnech se mohli návštěvníci na stánku s fairtradovými výrobky dozvědět o pěstování bavlny a výrobě oděvů. Tradiční Výstava na stromech v říjnu  tentokrát proběhla v Zoologické zahradě, kde jí shlédlo více než 300 návštěvníků.. Všechny akce město medializuje skrz své webové stránky. 

Maloobchodní prodejní místa:

 • DM - DrogerieMarkt, Krátká 4225/4
 • DM - DrogerieMarkt, Národní třída 380
 • Kaufland, Dvořákova 4115/6
 • Kaufland, Konečná 4
 • Zdravá výživa Pohanka, Měšťanská 176/4
 • Café Pastelka, Masarykovo náměstí 257/16
 • LIDL Hodonín, Dvořákova 4054/10
 • Kousek zdraví - obchod, Národní třída 50

Restaurační zařízení

 • Vista café Štefánikova 288/15
 • Bistro Najrent, Velkomoravská 4017/77
 • Café Pastelka, Masarykovo náměstí 257/1
 • OMV, Velkomoravská 32/2605
 • Sunny Foods s.r.o., Purkyňova 11
 • Fabrica café, Štefánikova 2
 • Napoli, Národní třída 263/6


Město usiluje o medializaci fair trade:

 

Kontaktní osoba:

Ivana Hájková

vedoucí řídicí skupiny

Email: ivhajkova@seznam.cz

Tel.: +420 725 936 118, +420 607 244 761

 

Jana Holomčíková

koordinátorka ZM a MA21

Email: holomcikova.jana@muhodonin.cz

Tel.: +420 725 936 118 

Národní třída 373/25, 695 35 Hodonín (mapa)

www.hodonin.eu