Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Otnice

Držitel statusu Fairtradové město

Obec Otnice se 1. září 2020 stala třináctým Fairtradovým městem. Titul Fairtradová obec předali zástupci kampaně na slavnostním ceremoniálu v nově otevřené knihovně v Otnicích, která je zároveň novým centrem pro komunitní setkávání. Předávání natáčela Česká televize.

 

V obci funguje řídicí skupina k podpoře fair trade. Deklaraci podpory fair trade podepsal v červnu 2019 starosta obce Pavel Mezuláník. Pavel Mezuláník, starosta obce Otnice: "Jsem šťastný, že v Otnicích podporujeme myšlenku odpovědnosti za všechny, kteří pěstují kávu, kakao a jiné plodiny. Zapojením do projektu Fairtradová města chceme podpořit spravedlivý obchod, důstojné podmínky pěstitelů, a zvýšit tak životní úroveň nejen jich samotných, ale i jejich rodin."            

 

V obci oslovili místní podnikatele kvůli přidávání fairtradových výrobků do nabídky. O globálních tématech a fair trade se učí na místní škole. V kanceláři starosty jsou pro hosty radnice připravovány horké nápoje Fairtrade (káva a čaj), ty jsou využívány i na jednáních zastupitelstva. Pracovnice obecního úřadu Jana Štěpánková upřesňuje využívání fairtradových výrobků na úřadě: "Fairtradovou kávu a čaj si vaří na radnici téměř všichni naši zaměstnanci. Čaj i káva je nabízena také příchozím, kteří se účastní obecního jednání. Na zasedání zastupitelstva obce Otnice kromě kohoutkové vody pijeme fairtradovou kávu, případně čaj."

 

V květnu 2019 pořádala v obci Férovou snídani členka řídicí skupiny Jitka Bublová: "Na náměstí se sešly všechny generace. Ochutnali jsme výbornou fairtradovou kávu i čaje. Spousta lidí přinesla vynikající domácí moučníky a pomazánky. Děti v tvořivé dílně vyráběly náušnice ze zrnkové kávy a malovaly obrázky kávou." 

 

V obci se lidé zapojují do pořádání Férové snídaně a Výstavy na stromech, pořádají výstavy k pracovním podmínkám v místní knihovně. Informace o Férové snídani byly zveřejněny v Otnickém zpravodaji: 

  

Fairtradové výrobky lze koupit na více místech obce:

  •  Pohostinství U Marků, Dědina 12
  • K+M Salvia, Dědina 81
  • Květinářství Ludmila Panáčková, Dědina 447

 

Kontakt:

Jitka Bublová

členka řídicí skupiny

E-mail: jikralova@centrum.cz

Tel.: +420 776 161 632

 

Jana Štěpánková

zaměstnankyně obecního úřadu

E-mail: stepankova@otnice.cz

Tel.: +420 602 195 676

Obecní úřad Otnice, Dědina 479, 683 54 Otnice (mapa)

www.otnice.cz