Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

SŠ a JŠ Volyně

Držitel statusu Fairtradová škola

SŠ a JŠ Volyně se stala 9. února 2012 Fairtradovou školou. Škola se k tématu dostala v roce 2009 díky zapojení do mezinárodního projektu Světová škola 2 (Člověk v tísni). Globální rozvojové vzdělávání má na škole místo ve školních vzdělávacích osnovách, nejvíce se těmto tématům věnují učitelé v rámci předmětů občanská nauka, zeměpis, dějepis a ekologie. Studenti v rámci projektových dnů seznamovali s fair trade nejen žáky školy, ale i dalších škol v regionu a širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. V projektu byl prostor na práci s dokumentárními filmy, pořádání ochutnávek, prodej čokoládových fairtradových cukrovinek v místní cukrářské dílny nebo sdílení zkušeností na mezinárodním workshopu v polském Krakově. 

 

V květnu 2012 připravili studenti pro občany města férovou snídani, dopředu si lidé mohli u studentů koupit vouchery na snídani, kterou pak studenti roznášeli po domácnostech a firmách. Studenti sami pekli muffiny z fairtradových surovin a k tomu nabízeli fairtradovou kávu a čaj, celkem prodali 130 voucherů.

 

„Rozhodnutí zapojit se do kampaně vzešlo od samotných studentů, kteří si problematiku fair trade zvolili již před třemi lety v rámci projektu Světová škola 2. Chtěli se sami něco dozvědět o fair trade a šířit tuto myšlenku dál,“ potvrzuje Eva Klasová, ředitelka Střední a Jazykové školy Volyně.

 

Zapojení studenti sami vyučují další studenty a žáky z jiných škol a prezentují informace o fair trade veřejnosti, devatenáctiletá studentka Irena Babkovák tomu dodává: „Baví mě, když lidi něco naučím, oni si to mohou vyzkoušet a mají z toho radost. Člověk si osvojí vystupování na veřejnosti a práci s lidmi, je to dobré do života.“


Romana Šafránková, učitelka zeměpisu a němčiny ze Střední a Jazykové školy Volyně, doplňuje:„Studenti přesvědčili zástupce města Volyně, aby se ucházeli o titul Fairtradové město. Uspořádali také akci pro místní podnikatele a dosáhli toho, že několik obchodů a cukráren ve Volyni začalo prodávat fairtradové produkty.“

 

Ve školním roce 2015/2016 uspořádala škola mimo jiné čoko worskhop pro obor cukrářů, výstavu o fair trade v rámci světového dne potravin a v květnu pak organizovala férovou snídani.

V roce 2017 navštívil školu mexický pěstitel fairtradové bio kávy Gregorio M. Moreno. V místním obchůdku našel fairtradovou kávu vypěstovanou přímo v jejich družstvu.

 

Škola o fair trade informuje média:

  • Strakonický deník (1, 2, 3, 4)
  • Týdeník Strakonicko 22/2012 - o návštěvě producenta kakaa z Bolívie

 

Kontakt:

Mgr. Romana Šafránková

E-mail: r.safrankova@seznam.cz

Tel.: +420 728 231 879

SŠ a JŠ Volyně, Lidická 135, 387 01 Volyně

www.sos-sou.volyne.cz