Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

SŠHS Kroměříž

Držitel statusu Fairtradová škola

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž se 24. února 2015 stala dvanáctou Fairtradovou školou v České republice, první střední školou ve Zlínském kraji. Aktivitu na škole iniciuje od podzimu 2013 studentská společnost Fair Students, která se rozhodla zaměřit svou činnost na propagaci a prodej fairtradových produktů. Deklaraci podpory fair trade podepsal dne 4. 11. 2013 ředitel školy Ing. Petr Hajný. 

 

Na škole byla vytvořena řídící skupina, která má aktuálně 3 členy. Vedení školy schválilo dokument, ve kterém deklaruje podporu fair trade. Na webových stránkách byl vytvořen prostor pro informace o aktivitách v rámci podpory fair trade. „Na škole vidíme potřebu zajímat se o pracovní podmínky lidí v tzv. rozvojových zemích a zároveň u studentů rozvíjet jejich globální přehled a sociální cítění," doplnila učitelka Věra Kadlecová. 

 

V prosinci 2013 byla v prostorách školy instalovaná putovní výstava o fair trade, díky které se s tématem seznamovali studenti školy i veřejnost. Studenti připravili i stálou výstavu o fair trade v prostorách školy. Začátkem prosince 2013 proběhla na škole přednáška studentky gymnázia Evy Smělíkové na téma Základy fair trade. V rámci předmětu marketing na škole zařadili téma fair trade do výuky. Žáci připravují výrobky z fairtradových surovin (palačinky, sušenky, jablkový závin) a tyto výrobky jsou prodávány jak ve škole, tak i na jiných místech.

 

Fairtradové výrobky jsou dostupné ve školním bufetu (sušenky, čokolády, pomerančový džus), od října 2014 je ve škole také nápojový automat s fairtradovou kávou. Škola používá při akcích ke kávě a čaji balený fairtradový cukr.

 

Studentská společnost Fair Students organizuje prodejní akce a veřejné prezentace. V březnu 2014 pořádali v Knihovně Kroměřížska osvětovou akci pro veřejnost, jejíž součástí bylo promítání videí a prezentace výstavy. „Pro veřejnost jsme udělali velkou akci v Knihovně Kroměřížska. Byla tam instalovaná výstava o fair trade zapůjčená od organizace NaZemi, probíhaly prezentace, bylo možné ochutnat fairtradovou kávu a čaj. Pomáhali jsme také s organizací Férové snídaně. Na škole máme tři automaty s fairtradovou kávou, výrobky je možné koupit v našem bufetu, taky jsme dělali akci pro učitele, aby tématu rozuměli," upřesnila Kadlecová. 

 

Ve školním roce 2015/2016 připravila řídící skupina řadu aktivit, od kterých se hojně zapojily studenti, učitelé i široká veřejnost. Popsali je takto:

  • Prezentace FAIRTRADE  na ZŠ v Kvasicích

Studentská společnost EFKO třídy 3. F seznámila v listopadu studenty ZŠ v Kvasicích s principy „férového obchodu“. Během prezentace se nejvíce zaměřila na celosvětový problém dětské práce. Součástí prezentace byla i zajímavá videa a ochutnávka fairtradových produktů. Prezentace se zúčastnili žáci 7. až 9. tříd.
Věříme, že je myšlenka „férového obchodu“ zaujala a budou ji šířit dále a podporovat nákupem fairtradových produktů.

  • Klimatická snídaně

V měsíci listopadu proběhla u nás klimatická snídaně. Žáci nakoupili potraviny, které jsou běžně konzumovány k snídani. Během semináře společně posnídali a identifikovali původ, zpracování, balení a transport jednotlivých potravin svého menu. Zjištěná fakta – sezónnost, rostlinné a živočišné výrobky, zpracování a balení potravin dávali do souvislosti s emisemi skleníkových plynů a globální změnou klimatu.

  • Fairtradový den

Veřejnou prezentaci spojenou s ochutnávkou produktů Fair Trade připravili 10. března 2016 v prostorách Knihovny Kroměřížska studenti Střední školy hotelové a služeb Kroměříž, studentská společnost EFKO a Zdravé město Kroměříž. Návštěvníkům mimo jiné vysvětlili, proč je důležité výrobky této značky podporovat. Studenti hotelové školy připravili také ochutnávku fairtradové kávy, čaje, pomazánky a sušenek.

  • Pražský maraton a kampaň „Za férové banány“

V Praze se 8. května 2016 konal nejprestižnější maraton ve střední Evropě, kterého se zúčastnilo jedenáct tisíc běžců. Na pražském maratonu se i letos rozdaly sportovcům tuny banánů. Jejich produkce je přitom spojena s porušováním lidských a pracovních práv.
Štafeta běžců v banánových kostýmech apelovala na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby příště dali přednost banánům se zaručeným etickým původem. Na problematiku produkce exotického ovoce upozorňuje kampaň Za férové banány!
Tuto akci podpořila i naše škola, která se zúčastnila třídenního semináře a v neděli podpořila kampaň přímo na maratonu.

  • I v Kroměříži jsme snídali „férově“!

V sobotu 14. 5. 2016 se slavil Světový den pro fair trade piknikovým happeningem Férová snídaně NaZemi – piknikem pro všechny, kdo milují fair trade a lokální produkty.

  • Světový den potravin formou zážitkové gastronomie

Do kampaně Pěstuj planetu, kterou koordinuje Ekumenická akademie, se zapojila SŠHS Kroměříž, jako jediná střední škola ve Zlínském kraji.

  • V úterý 11. října 2016 připravili žáci čtvrtého ročníku oboru gastronomie, pod vedením Mgr. K. Tvrdé luštěninové menu formou zážitkové gastronomie. Součástí této gastronomické akce byla i výstava, kterou připravila studentská společnost Éčko for you třídy 3. E, zaměřená na luštěniny a produkty fairtrade.

 I ve školním roce 2016/ 2017  škola uspořádala mnoho akcí a heppeningů podporující myšlenku fair trade. Zapojila se do kampaně Za férové banány, uspořádala Férovou snídani, oslavila Světový dne potravin kampaní Pěstuj planetu, nebo připravila férový catering pro akci města Kroměříž. 

První úspěšnou akci má v letošním školním roce za sebou studentská společnost třídy 3. E Eliteam. Společnost si zvolila jako předmět podnikání cateringovou činnost.  a v knihovně Kroměřížska připravila skvělé fairtradové občerstvení pro účastníky přednášky  Z Čech až do školních lavic v Africe.

I v roce 2017/2018 se škola uspořádala mnohé akce, zapojila se do kampaně Fandíme Fairtrade ve škole, ve městě i na faře, kdy uspořádala přednášku s videii o Fairtrade a fairtradové občerstvení, každý, kdo zodpověděl otázku, dostal pohlednici a mohl se zapojit do soutěže. Studentská firma „ELITEAM“ využila nabídku Městského úřadu v Kroměříži na cateringové služby na akci Deset problémů města Kroměříže. Studenti připravili občerstvení, jehož součástí byla i fairtradová káva a čaj. Studenti se podíleli i na obsluze. V dubnu proběhla velká akce na téma čokolády spojená s ochutnávkou fairtradových pralinek. 

V následujícím školním roce uspořádali studenti férového Mikuláše v místní ZUŠ. Dále proběhla kampaň Fandíme Fairtrade a prezentace Fairtrade v Indii včetně indického menu o několika chodech, připraveného ve školní restauraci. Sérii úspěšných akcí zakončila Férová snídaně.

Škola informuje o fair trade v médiích: 

 

Kontakt:

Ing. Věra Kadlecová

učitelka

E-mail: kadlecova.9@seznam.cz

Tel.: +420 728 338 313

 

Střední škola hotelová a služeb, Na Lindovce 1463, 767 01 Kroměříž

www.hskm.cz