Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Valašské Klobouky

Držitel statusu Fairtradové město

Město Valašské Klobouky se 1. února 2017 stalo jedenáctým Fairtradovým městem v České republice. Ocenění slavnostně převzala starostka Valašských Klobouků paní starostka Eliška Olšáková: „Jsem za to osobně velice ráda, protože vnímám podporu spravedlivého obchodu jako naši povinnost vůči producentům zboží, které si u nás vyrobit nemůžeme, stejně jako vnímám svoji povinnost podporovat místní producenty a podniky při snaze o zvyšování výkonnosti místní ekonomiky.“ Ve městě vznikla v roce 2016 řídicí skupina, do které jsou zapojeni zástupci gymnázia, podnikatelského sektoru i paní starostka. Deklaraci podpory fair trade schválilo zastupitelstvo 22. června 2016. 

Město využívá fairtradové výrobky pro pohoštění návštěv a delegací. Fairtradová káva se podává na reprezentativních akcích města konaných v sále VPC s. r. o. „Ve Valašských Kloboukách vznikla řídící skupina fairtradového města z iniciativy místního gymnázia, ke kterému se následně připojilo VPC a radnice, čímž vzniklo organizační jádro pro přenos osvěty o tom, co to fair trade je, ale také se vytvořila platforma přímo pro zvýšení tržního podílu prodeje fairtradových výrobků, a to jak veřejnosti, tak také přímo s dodávkou do místních firem,“ uvedl Petr Kozel z Valašskoklobouckého podnikatelského centra. 

Ve Valašskoklobouckém podnikatelském centru se konala v květnu 2016 vernisáž výstavy Plné ruce práce, následně se město ve spolupráci s místním gymnáziem zapojilo do organizace Férové snídaně NaZemi. Na podpoře fair trade město spolupracuje především s podnikatelským centrem, gymnáziem a farností.

V roce 2017, kdy město získalo titul, byly na místním gymnáziu uspořádány Férové třídní schůzky. Zástupci města i gymnázia podávali informace o fair trade, rodiče měli možnost ochutnat fairtradové výrobky a dozvědět se, kde jsou ve Valašských Kloboukách k dostání. Byla možnost osobně mluvit se stovkou rodičů a zaujmout studenty gymnázia tak, že se do kampaně Fairtradových měst také zapojí. V parku za Bratmannovou vilou proběhla Výstava na stromech. Na nádvoří Valašskoklobouckého podnikatelského inkubátoru byla opět uspořádána Férová snídaně v rámci světového dne pro fair trade. Žhavou novinkaou roku 2017 v podání VPC s.r.o. bylo rozšíření sortimentu o zdravé férové energetické drinky White tiger a uskutečnění nabídky dalším  podnikatelským subjektům.

V roce 2019 uspořádalo město ve spolupráci s místní základní školou Retro kavárnu při příležitosti Dne otevřených dveří. Byla podávána fairtradová káva. Výtěžek z akce byl věnován handicapovaným dětem.V prostorách školy proběhla Výstava o výrobě obuvi v zemích globálního jihu.

V květnu  se město zapojilo do Férové snídaně, největší české akce na podporu fair trade a odpovědné spotřeby. Dobrovolníci a dobrovolnice na desítkách míst České republiky pořádají piknikový happening, aby ukázali, že se zajímají o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. V roce 2019 se na 193 místech republiky sešlo 8189 lidí. Na podzim proběhla běseda se Stanislavem Komínkem ( Fairtrade Česko a Slovensko) o pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny.

Prodejní místa:

  • Férový obchůdek VPC, Masarykovo náměstí 103
  • Vinotéka Mon Ami, Československé armády 248

 

Restaurační zařízení:

  • Kavárna Dvojka, Masarykovo nám. 103
  • Benzina a.s., Cyrilometodějská 947
  • Vinotéka Mon Ami, Československé armády 248

 

Město usiluje o medializaci podpory fair trade:

  • www.valasskeklobouky.cz/ferova-snidane-nabidne-k-ochutnani-bio-fairtrade-a-domaci-dobroty/d-460215/p1=5597
  • www.gymnazium-vk.cz/aktuality/ferova-snidane/

 

Kontaktní osoba:

Ing. Petr Kozel

jednatel

E-mail: petr.kozel@vpcsro.eu

Tel.: +420 605 701 120

 

Město Valašské Klobouky, Masarykovo náměstí 189, 766 01 Valašské Klobouky

www.valasskeklobouky.cz