Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Valašské Meziříčí

Držitel statusu Fairtradové město

Město Valašské Meziříčí je držitelemí titulu Fairtradové město. Titul převzala dne 24.5. 2018 místostarostka města Yvona Wojaczková na slavnostním ceremoniálu v obřadní síni radnilce města.
V dubnu 2017 proběhla první schůzka se spolupracujícími organizacemi a zástupci veřejnosti a podařilo se sestavit tým řídicí skupiny. Skupina si naplánovala činnost, mezi prvními aktivitami bylo zmapování míst prodeje fairtradových výrobků v obchodní síti a v restauracích. V červnu schválilo záměr místní zastupitelstvo a pro následný rok 2018 schválilo dotaci na aktivity ve výši 15 000 Kč. 

Radnice ve Valašském Meziříčí se v rámci podpory spravedlivého obchodu rozhodla, že hostům, kteří zavítají na radnici na jednání se starostou a místostarosty, budou servírovány fairtradové produkty. Nabízíme aktuálně jeden druh kávy, tři druhy čaje (zelený, ovocný a bylinkový) a třtinový cukr. Tímto způsobem prezentuje své zapojení do fair trade svým hostům. Fairtradovou kávu si tak mohou dát i oficiální návštěvy místostarostky PaedDr. Yvony Wojazckové. 

Fair trade ve městě podporují kromě místní Charity i dvě střední školy. „Konkrétně Střední průmyslová škola stavební a Gymnázium Františka Palackého, což motivuje mladou generaci ke globální odpovědnosti,“ zmiňuje místostarostka města Yvona Wojaczková. 

V sobotu 13.5. 2017 uspořádalo město Férovou snídani ve spolupráci s Charitou Valašské Meziříčí, SPŠ stavební a Gymnáziem Fr. Palackého. V říjnu 2017 město uspořádalo u pošty Výstavu na stromech, týkající se podmínek pěstování banánů.

Město se v roce 2019 zapojuje do akcí na podporu fair trade. Jsou to Férová snídaně první květnovou sobotu, do které zapojila organizace Charita Valašské Meziříčí, Gymnázium Fr. Palackého i SPŠ stavební. Další je Výstava na stromech s názvem Cena kakaa, která byla vystavena u pošty, kde je vysoký pohyb lidí. Studenti SPŠ stavební měli k dispozici letáčky a malé férové čokoládky, které rozdávali kolemjdoucím. 

 

 

Maloobchodní prodejní místa:

  • Kaufland, U nákladního nádraží 848
  • DM - DrogerieMarkt, Mostní 54/17
  • Obchůdek u Jany, Komenského 1275
  • Studentský bufet na Střední průmyslové škole stavební, Máchova 628/10
  • Café Tukan, Náměstí 5/3
  • Lidl, Rožnovská 864

 

Restaurační zařízení

  • Benzina, Rožnovská
  • Benzina, Masarykova
  • Pizzerie & Musíc bar Černý orel, Náměstí 10 

Město usiluje o medializaci své podpory fair trade:

 

Kontakt:

Alena Střítezská

Odbor kanceláře starosty, Oddělení rozvoje města

E-mail: stritezska@muvalmez.cz

Tel.: +420 602 579 815

 

MÚ Valašské Meziříčí, Náměstí 7/5, 751 01 Valašské Meziříčí

www.valasskemezirici.cz