Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

Volyně

Držitel statusu Fairtradové město

Město Volyně se 2. května 2012 stala 3. Fairtradovým městem v České republice.


Město na podpoře fair trade spolupracuje s občanským sdružením Ratejna a místní školou SŠ a JŠ Volyně. Dne 14. 12. 2011 byl zastupitelstvu města prezentován fair trade. Dne 20. ledna 2012 podepsalo město Deklaraci podpory fair trade, stejného dne vznikla ve Volyni i Řídicí skupina pro fair trade, jejím členem je i starosta Ing. Ing. Václav Valhoda. Úsilí stát se Fairtradovým městem nastartovali ve městě studenti místní školy. Seznamovali s fair trade žáky dalších škol v regionu a širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. Také dosáhli toho, že místní obchod a cukrárna začaly prodávat fairtradové produkty. „Jelikož se škola začala asi před dvěma lety tímto tématem zabývat a zájem ji stále nepřešel, dokonce získala podporu místních podnikatelů, je teď řada na nás,“ konstatoval starosta Volyně Václav Valhoda a vysvětlil také důvody zapojení: „Volyni získání certifikátu přinese jistou prestiž. Ale pro tu jsme to nedělali. Cílem bylo podpořit rozvojové země a snažit se bojkotovat otrockou práci.“

  

Fairtradová káva a čaj jsou využívány na zasedání Rady města Volyně, v úřadu starosty města a při pravidelných setkáních se seniory města. V místní cukrárně se vaří fairtradová káva. Ve spolupráci s cukrárnou uspořádala místní střední škola snídani pro veřejnost s použitím fairtradových surovin. Akce se zúčastnilo na 250 lidí, což je pro Volyni s 3000 obyvateli velký úspěch.  

V posledním čtvrtletí 2012 se ve vestibulu Městského úřadu konala pro veřejnost Výstava o fair trade, kterou zapůjčila organizace NaZemi. Město je inovativní v podpoře fair trade v zacílení na starší cílovou skupinu, žáci místní školy představovali problematiku dětské práce a souvislosti s fair trade v domově důchodců. V únoru 2013 město společně se SŠ a JŠ Volyně uskutečnili prodej valentýnských bonbonů z fairtradové čokolády pro podporu lidí trpící konfliktem v Sýrii (1000 Kč zasláno Člověku v tísni). Město plánuje a realizuje většinu akcí společně se SŠ a JŠ Volyně.

V roce 2019 se pracovníci úřadu zapoují do Férové snídaně pořádané místní střední školou. V rámci oslav 720 let od založení města Volyně v neděli 23. června úřad uspořádal vlastní fairtradovou  snídani. Příchozí si zde mohli vybrat mezi kávou a čajem, dále se zde podávaly domácí koláče a řezy. Akce se vydařila, návštěvníci tak příjemně zahájili nedělní den.

 

Prodejní místa:

  • Obchod pro radost, Palackého 111
  • Ratejna o. s., Lidická 124

 

Restaurační zařízení:

  • Cukrárna Slunečná, Palackého 60
  • Cukrárna při SŠ a JŠ Volyně, Náměstí Svobody 11

 

Město se tématem aktivně zabývá a o svém záměru informuje média:

 

Kontakt:

Ing. Václav Valhoda

starosta města

E-mail: valhoda@mu.volyne.cz 

 

Eva Hroudová

referentka

Tel.: +420 383 317 211 

E-mail: hroudova@mu.volyne.cz


Mgr. Romana Šafránková

učitelka na SŠ Volyně

Tel: +420 728 231 879

E-mail: r.safrankova@seznam.cz

MÚ Volyně, náměstí Svobody 41, 387 01 Volyně (mapa)

www.volyne.eu