Náhled mapy měst

Kriteria zařazení

ZŠ Václava Talicha Most

Držitel statusu Fairtradová škola

Základní škola, Most, Václava Talicha 1855 je Fairtradovou školou. Na škole k tématu pořádají akce, k podpoře fair trade vytvořili na webu školy podstránku, deklaraci podpory fair trade podepsala dne 8. 1. 2015 ředitelka školy Mgr. Alena Lorenzová.  

 

Ve fairtradové řídicí skupině jsou 3 učitelé a 3 žáci. Společně plánují aktivity k propagaci fair trade, využívání fairtradových výrobků a přidávání témat do výuky na škole. Během necelého měsíce se podařilo v oblasti výuky globálních témat výrazně pokročit. Ve škole mají malé kino, pro které vytvořili 35minutovou prezentaci o fait trade - ta se používá mimo jiné i při suplovaných hodinách. Podařilo se jim ale hlavně zapracovat témata do Školního vzdělávacího programu (Zeměpis 6. ročník a Výchova ke zdraví 9. ročník). 

 

"Ve sborovně se hromadí obaly od faitradových výrobků," zmínil učitel Libor Hubáček. Fairtradové výrobky škola využívá také na školské radě a ve sborovně. Řídicí skupině se podařilo také objednat fairtradové banány do jídelny a v únoru 2015 je měli jako součást oběda. Fairtradové výrobky si žáci mohou koupit každou středu při "férové svačině". Paní ředitelka Lorenzová návštěvám školy nabízí fairtradovou kávu a čaj. 


V květnu 2015 se škola spojila se ZŠ Svážná Most a společně uspořádali Férovou snídani, na které se sešli dvě stovky piknikujících lidí na podporu fairtradových pěstitelů (video z akce).

 

Školní rok 2015/2016 byl přímo nabitý akcemi s tématikou fair trade. Pan učitel Ing. Hubáček k nim uvedl:

 

10.10.2015 - "Za férovou čokoládu" - Odeslali jsme naší petici, abychom něco změnili na rozložení zisků z prodeje čokolády a byli jsme zařazeni jako podporovatelé kampaně.
13.11.2015 - Máme novou zásilku dobrot a i jednu úplnou novinku, takže zase platí každou středu o velké přestávce "Férová svačinka". Všechno stojí 15 korun. Koupit si můžete u děvčat.
3.3.2016 - Ve čtvrtek se v naší škole uskutečnila neobvyklá, i když pro nás už tak ne, svačinka.  V tento den jedli všichni žáci, kteří svačí ve školní jídelně, fairtradové výrobky.  Ale nebylo to všechno, protože se k nám ještě přidaly i třídy 1.C a 5.A a žáci si z domova  přinesli a ve svých třídách svačili také výrobky označené logem Fairtrade. K tomu ještě děvčata Alenka a Natálka, které  způsob fair trade v naší škole zpopularizovaly,  nabízely zájemcům naše férové tyčinky.
http://4zsmost.rajce.idnes.cz/160303_-_Fairtradova_svacinka/
14.5.2016 - Férová snídaně na oslavu Světového dne pro fair trade
Žáci připravili pro hosty fairtradový čaj, kakao i kávu a vlastnoručně vyrobili a namazali na čerstvé pečivo několik druhů výborných pomazánek z lokálních surovin. Návštěvníci, učitelé i žáci si přinášeli další vlastnoručně vyrobené výrobky a tak každý mohl ochutnat z desítek chutí fairtradových buchet, muffinů, lívanců, koláčů a různých nepečených dobrot. Snídaně skončila až v poledne a více než 100 zúčastněných tak dalo najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje. Bylo to krásné, pohodové, přátelské a slunečné dopoledne. Děkujeme za propagaci naší události obchodům potraviny MIPO, DM drogerie, Zdravý obchod a obchodu Superperpotravina.cz za ochutnávku výrobků. http://4zsmost.rajce.idnes.cz/160514_-_Ferova_snidane_NaZemi/
9.2016 - Uspořádali jsme "Výstavu na stromech". K vidění byla v naší škole a také v městském parku pod školou v ulici Jana Kubelíka.

Férová snídaně a Výstava na stromech je pravidelná aktivita, kterou se daří realizovat rok co rok. Tradice nebyla porušena dokonce ani v prvním covidovém roce 2020, kdy nezbývalo než férově posnídat doma. V roce 2021 pak obě akce proběhly zase jako dřív.  

 

Kontakt:

Ing. Libor Hubáček

učitel

Tel.: +420 737 666 765

Mail: Hubacek.Libor@seznam.cz

 

Základní škola, Most, Václava Talicha 1855, příspěvková organizace, Václava Talicha 1855/1, 434 01 Most

www.4zsmost.cz