Náhled mapy měst

Novinky

Kopidlenská škola je férová

15. 9. 2022

ZŠ a MŠ Kopidlno získávají po dvou letech příprav titul Fairtradová škola. V České republice máme již 34 škol s tímto titulem. 

přejít na celý text

Fairtradová káva v kabinetě a informování o životě pěstitelů: ZŠ Valašské Klobouky získává titul Fairtradová škola

30.6.2022

Základní škola Valašské Klobouky získala 23. června 2022 titul Fairtradová škola, celkem jako 33. škola v České republice. Certifikát předal studentům a pedagogům školy zástupce neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň Fairtradových měst a škol koordinuje.

přejít na celý text

Žďár nad Sázavou a zdejší Střední škola obchodní a služeb jsou noví držitelé titulu

26. 4. 2022

Ve Žďáru nad Sázavou žijí globální odpovědností, do podpory fair trade se zapojilo město i škola. Jejich představitelé převzali tituly Fairtradových měst a škol.

přejít na celý text

Využijte nový přehled podpory

12.1.2021

V rámci kampaně Fairtradová města a školy jsme zaktualizovali přehled podpory. Na dvou stránkách najdete tipy na brožury, výstavy, filmy nebo vzdělávací lekce.

přejít na celý text

Vytvořili jsme novou podstránku ke vzdělávání

25.11.2020

V naší nevládní neziskové organizaci Fairtrade Česko a Slovensko podporujeme globální vzdělávání, abychom podpořili společné úsilí porozumět vztahům ve světě a připravovat se na život v 21. století. Připravili jsme proto materiály pro výuku tématu Fairtrade v češtině, naleznete je na naší nové podstránce www.fairtrade-cesko.cz/vzdelavani. 

přejít na celý text

Místo konference jsme uspořádali webinář

10.11.2020

Listopadovou Národní fairtradovou konferenci jsme kvůli epidemiologické situaci zrušili a místo konference jsme pro zapojené lidi z kampaně připravili online webinář. Podívejte se na prezentaci s příspěvky, které na webináři zazněly.

přejít na celý text

Otnice se pyšní titulem Fairtradová obec

1. 9. 2020

Otnice na Vyškovsku se staly teprve třináctým místem v České republice, které obdrželo titul Fairtradová obec. Místní obyvatelé tak potvrdili svůj zájem o globální spravedlnost a férový obchod. Celosvětově se tímto titulem honosí třeba Londýn, Brusel a dalších 2000 měst a obcí ve 30 zemích. 

přejít na celý text

Na podzim proběhne Národní fairtradová konference

26.8.2020

Fairtrade Česko a Slovensko plánuje na podzim letošního roku uspořádat Národní fairtradovou konferenci. Určena je pro členy řídicích skupin z Fairtradových měst a škol, konat se bude v Praze a jejím cílem je sdílení příkladů dobré praxe a informování o fair trade.

přejít na celý text

Aktualizovali jsme přehled materiálů, které mohou zapojené školy a města využívat

27.2.2020

Každý rok se snažíme pro zapojená města a školy připravit přehled materiálů, které ve svých aktivitách na podporu fair trade mohou využívat. Aktuální verzi najdete v tomto článku. 

přejít na celý text

Představujeme nejlepší tipy pro globální vzdělávání

6. 2. 2020

Společně s pěti českými odbornicemi jsme ve Fairtrade Česko a Slovensko sestavili přehled nejlepších aktivit globálního vzdělávání. Eliška Masná z organizace ADRA, Lenka Pánková z Arpoku, Šárka Zápotocká z Charity ČR, Eva Malířová z NaZemi a Veronika Endrštová z Variant společnosti Člověk v tísni vytipovaly pro české pedagogy a pedagožky možnosti, čemu se věnovat v globálním vzdělávání. Tipy se hodí pro formální i neformální vzdělávání.

přejít na celý text

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

14.10.2019

Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice. Díky snímkům Stanislava Komínka z organizace Fairtrade Česko a Slovensko mohli nahlédnout na plantáže v Pobřeží slonoviny. Pro pedagogy a jejich studenty byla připravena vzdělávací lekce Cena kakaa. Média o akci uveřejnila na 50 příspěvků.

přejít na celý text

Hradecké Gymnázium Boženy Němcové je nově Fairtradovovu školou

18.06.2019

Gymnázium Boženy Němcové se stalo držitelem titulu Fairtradová škola. Jedná se již o třetí hradeckou vzdělávací instituci zapojenou do sítě Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou i sociální udržitelnost. Certifikát předali studentům a pedagogům školy zástupci neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaně Fairtradových měst a škol koordinuje.

přejít na celý text

Čtvrtou Fairtradovou školou ve Vsetíně je SŠ Kostka

17.4.2019

Pokud jde o zapojení škol do kampaně Fairtradové školy, je Vsetín jednoznačně nejúspěšnějším městem v ČR. Dnes získala titul Fairtradová škola již čtvrtá zdejší vzdělávací instituce – Střední škola Kostka. Celkový počet Fairtradových škol v ČR tak stoupnul na dvacet osm.

 

přejít na celý text

Zapojte se do letošní Férové snídaně

10.4.2019

Uspořádejte komunitní setkání u jídla na podporu pěstitelek a pěstitelů. Největší česká akce na podporu fair trade a odpovědné spotřeby se letos koná dopoledne v sobotu 11. května 2019. Zapojte se jako místní organizátoři! Zorganizujte ve svém parku piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů!

přejít na celý text

Vsetín má už třetí Fairtradovou školu. Stala se jí ZŠ Vsetín Ohrada.

15.2.2019

Základní škola Vsetín Ohrada rozšířila řady takzvaných Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni poskytují prostor pro informace o principech fair trade, tedy spravedlivého obchodu, a koncept fair trade podporují i svými aktivitami. Titul Fairtradová škola dnes představitelům ZŠ Vsetín Ohrada oficiálně předají zástupci organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň fairtradových škol v ČR koordinuje.

přejít na celý text

Zrealizovali jsme evaluaci kampaně

28. 1. 2019

V rámci kampaně Fairtradová města se snažíme o podporu fair trade v jednotlivých regionech České republiky. Po 8 letech fungování kampaně jsme využili služeb zkušených evaluátorů, kteří provedli vyhodnocení kampaně. Podívejte se na klíčové výsledky a doporučení.

přejít na celý text

Nové nastavení kampaně Fairtradová města

25. 1. 2019

Kampaň Fairtradová města a Fairtradové školy přechází od ledna 2019 nově zcela pod koordinaci Fairtrade Česko a Slovensko. Fairtrade ČS bude na zajišťování podpory pro zapojená města a školy nadále spolupracovat s NaZemi a Ekumenickou akademií a do budoucna i s dalšími partnery.

přejít na celý text

Uspořádali jsme Národní fairtradovou konferenci

6. 11. 2018

V úterý 6. listopadu 2018 proběhla v brněnském Impact Hubu již čtvrtá Národní fairtradová konference. Sešlo se na ní přes 100 lidí z celé republiky, kteří se aktivně zapojují do podpory fair trade v rámci kampaně Fairtradová města a Fairtradové školy. 

přejít na celý text

Registrace na čtvrtou Národní fairtradovou konferenci

6. 6. 2018

V rámci kampaně Fairtradová města a školy připravujeme na podzim letošního roku uspořádání již čtvrté Národní fairtradové konference. Ta je určena pouze pro členy řících skupin z měst a škol. Podívejte se na návhr programu a zaregistrujte se!

přejít na celý text

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Čáslavi vstoupil mezi Fairtradové církve a náboženské společnosti

31.5.2018

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Čáslavi oficiálně převzal titul Fairtradový sbor. Předali jí ho zástupci společnosti Fairtrade Česko a Slovensko, která církevním společnostem, ale také městům a školám tato oficiální uznání jejich snah v oblasti prosazování spravedlivého obchodu uděluje.

 

přejít na celý text

Mezi Fairtradová města se zařadilo Valašské Meziříčí. Tamější stavební průmyslovka mezi Fairtradové školy

24.5.2018

Valašské Meziříčí se stalo již dvanáctým městem v České republice, které obdrželo titul Fairtradové město. Rodinu Fairtradových škol také rozšířila zdejší Střední průmyslová škola stavební, počet českých a moravských Fairtradových škol tak stoupnul na 26. 

přejít na celý text

Fairtradovým počinem roku je spolupráce města Litoměřice s farmou v Keni. Cenu veřejnosti získali školáci z Mostu.

11.4.2018

Dnes bylo již podruhé uděleno ocenění Fairtradový počin roku, které vyzdvihuje mimořádné aktivity podporující fair trade, tedy způsob obchodu, jenž zaručuje pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky odpovídající odměnu za jejich práci. Odborná porota složená z členů kampaně Fairtradová města a školy ocenila město Litoměřice za rozvojovou spolupráci s keňskou vesnicí Ndere. Cenu veřejnosti získala 8. základní škola Most za uspořádání fairtradové snídaně pro veřejnost.

 

přejít na celý text

Titul Fairtradová škola pro ZŠ v Bělé pod Bezdězem

17. 1. 2018

Základní škola v Bělé získala ocenění za svou práci v podpoře myšlenky spravedlivého obchodu v zemích globálního Jihu. Odedneška se tak může pyšnit titulem Fairtradová škola a stala se tak již 25. školou v republice s tímto titulem. Předávání bylo doprovázeno prohlídkou výstavy s fairtradovou tematikou a nabídkou fairtradového občerstvení, vyrobeného žáky a žákyněmi školy.

 

přejít na celý text

8. ZŠ v Mostě získala titul Fairtradová škola

21.12.2017

Předávání titulu Fairtradová škola dnes proběhlo na 8. základní škole v Mostě.  Žáci a žákyně školy spolu s celým učitelským sborem získali ocenění za své úsilí v propagaci myšlenky spravedlivého obchodu v zemích globálního Jihu.

 

přejít na celý text

VOŠZ a SZŠ v Hradci Králové se pyšní titulem Fairtradová škola

16.11.2017

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola v Hradci Králové dnes obdržela titul Fairtradová škola. Studenti a studentky každoročně sami pořádají studentský den v rámci oslav 17. listopadu. Letošním tématem oslav byla cesta kolem světa, předávání titulu tedy hezky korespondovalo s tématem celého dne. Škola se tak  připojila k dalším dvaadvaceti školám s tímto titulem v České republice, které pomáhají šířit myšlenku fair trade.

 

přejít na celý text

Městská část Praha 8 ví, jak na odpovědné nákupy

16.10.2017

První Fairtradová městská část Praha 8 přispívá k naplňování Cílů udržitelného rozvoje, v letošním roce si například nechala vypracovat studii Možnosti udržitelné spotřeby Městské části Praha 8. Městská část Praha 8 se tak chce stát jedním z průkopníků v prosazování sociální, environmentální a ekonomické udržitelnosti v ČR.

přejít na celý text

Gymnázium a Obchodní akademie Hodonín získalo titul Fairtradová škola

29.6.2017

Dva dny před začátkem prázdnin převzalo Gymnázium a Obchodní akademie Hodonín titul Fairtradová škola. Celý den byl na škole věnován problematice fair trade a předávání titulu bylo jeho završením. Moravskými lidovkami studentské cimbálovky a africkou písní školního sboru zakončili studenti slavnostní den. Město Hodonín je držitelem titulu Fairtradové město od roku 2013 a ode dneška má také školu, která šíří a podporuje myšlenku spravedlivého obchodu – fair trade.

přejít na celý text

ZŠ Město Albrechtice je první Fairtradovou školou v Moravskoslezském kraji

19.6.2017

Silný zážitek zajistili žáci ZŠ Město Albrechtice při předávání titulu Fairtradová škola. Silným textem a choreografií na motivy písně Michaela Jacksona dali vědět, že se zajímají o to, jakým způsobem a za jakých podmínek vznikají věci, které denně používáme. Titul převzala ředitelka školy Regina Hajná spolu s paní učitelkou Michaelou Kubiszovou a aktivními žáky školy. Škola se stala první školou, která oficiálně podporuje fair trade v Moravskoslezském kraji a připojila se tak k dalším dvaceti školám v celé České republice.

přejít na celý text

Jak financovat globální odpovědnosti II. aneb nejste v tom sami

25.5.2017

Dne 25.5. se v Praze uskuteční již druhý seminář Jak financovat globální odpovědnosti, aneb nejste v tom sami. Přijďte společně s námi sdílet aktuální novinky v podpoře udržitelného rozvoje. 

přejít na celý text

Škola a nemocnice vyhrály soutěž o Fairtradový počin roku

24.4.2017

Fairtradová svačinka v Nemocnici TGM Hodonín a Fairtradová večeře na Masarykově základní škole Litoměřice. To jsou dvě akce, propojené lokálními a fairtradovými dobrotami, které se stejným počtem bodů získaly ocenění Fairtradový počin roku 2016. Jedná se o nejinspirativnější akce na podporu fair trade, které se v loňském roce v České republice udály. Odbornou porotu tvořili členové kampaně Fairtradová města a školy. Cenu veřejnosti vyhrálo Gymnázium Mimoň.

přejít na celý text

Aktualizovali jsme nabídku podpory v rámci kampaně

3.2.2017

Jako každý rok jsme aktualizovali přehled podpory v rámci kampaně Fairtradová města a školy. V příloze v článku najdete PDF, které slouží jako rozdělovník, čeho můžete využívat ve vlastní činnosti. Pokud by se vám hodilo něco mimo tento přehled, neváhejte nás kontaktovat!

přejít na celý text

Valašské Klobouky jsou jedenáctým Fairtradovým městem

1. 2.2017

Město Valašské Klobouky obdrželo titul Fairtradové město a připojilo se tak k více než 1 700 městům po celém světě, která oficiálně podporují fair trade. Zároveň se stalo jedenáctým držitelem titulu u nás.Ocenění získalo na úvod konání veřejného fóra Zdravého města Valašské Klobouky, na které přišlo 131 místních občanů volit deset hlavních problémů města Valašské Klobouky očima lidí.  

přejít na celý text

Nový leták Fairtradová města

27.1.2017

Ekumenická akademie vydala nový leták o kampani Fairtradová města, který přehledně představuje kampaň a ukazuje i několik inspirativních příkladů dobré praxe z České republiky i celé Evropy.

přejít na celý text

Evaluace globálního vzdělávání

22.12.2016

Ve spolupráci s řídicími skupinami Fairtradových škol vytvořila Kristýna Hrubanová a Standa Komínek z NaZemi evaluaci globálního rozvojového vzdělávání na Fairtradových školách. Koukněte se na shrnutí i stručná doporučení. 

 

přejít na celý text

Změny v ročním reportu měst

14.12.2016

Každé město, které je držitelem titulu Fairtradové město, podává jednou ročně zprávu o své činnosti. Nově jsme zprávu zjednodušili, aby byla co nejméně administrativně náročná a zároveň splňovala svůj účel. Jak tedy nově, to znamená od ledna 2017, vypadá a k čemu slouží?

přejít na celý text

Pamlsková vyhláška mění kritéria Fairtradových škol

2.12.2016

V reakci na vyhlášku o požadavcích na potraviny bude pro dotčené základní školy a víceletá gymnázia kritérium podpory spotřeby pouze nepovinné. Máme pro vás tipy, jak i tak můžete podpořit pěstitele vlastní spotřebou na škole. 

přejít na celý text

Shrnuli jsme výstupy z listopadové Národní fairtradové konference

30.11.2016

V pražském Divadle pod Palmovkou se uskutečnil 10. listopadu 2016 již třetí ročník Národní fairtradové konference s podtitulem: výzvy a cesty k udržitelnosti. Podívejte se na shnutí, co na ní zaznělo, kdo se jí zúčastnil a jaké byly výstupy.

přejít na celý text

Upravili jsme report škol

28.11.2016

Každý držitel titulu Fairtradová škola vyplňuje jednou za rok zprávu o činnosti. Snažili jsme se report upravit, aby byl co nejméně administrativně náročný a přitom všem užitečný. Koukněte se na základní změny, které přináší.

přejít na celý text

Praha 8 jako první získala titul Fairtradová městská část

10.11.2016

Městská část Praha 8 se dnes stala první městskou částí, která získala titul „Fairtradová městská část“. Titul převzali v Divadle pod Palmovkou v rámci Národní fairtradové konference zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus a radní MČ Praha 8 Anna Kroutil. Praha 8 se připojila k dalším devíti městům s tímto titulem v ČR a k téměř dvěma tisícům Fairtradových měst po celém světě.

přejít na celý text

Zveme vás na Národní fairtradovou konferenci

2.8.2016

Po dvou letech vás zveme na Národní fairtradovou konferenci, která se uskuteční 10. 11. 2016 v Praze, v inspirativních prostorách Divadla pod Palmovkou. Od roku 2014 se naše řady rozrostly a máme toho mnoho nového ke sdílení.

 

přejít na celý text

ZŠ J. V. Sládka Zbiroh získala jako první v Plzeňském kraji titul Fairtradová škola

17.6.2016

Certifikát převzali žáci z řídící skupiny v pátek 17. června za účasti místostarosty města Zbiroh pana Michala Muraveckého. Škola se zároveň stala již 20. školou v České republice, která se titulem může pyšnit.  

 

 

 

přejít na celý text

Využívejte nový toolkit pro práci s tématem fair trade

30. 5. 2016

Máte rádi fair trade a plánujete o něm informovat ve svém okolí. Využijte novou sadu podpůrných nástrojů z dílny organizace NaZemi! Vzorová prezentace, fotky z pěstování, dokumentární snímky, dostupné výstavy i metodické materiály pro výuku najdete přehledně na jednom místě. 

 

přejít na celý text

Gymnázium Mnichovo Hradiště získalo titul Fairtradová škola

27.5.2016

Gymnázium Mnichovo Hradiště dnes slavnostně převzalo titul Fairtradová škola. Ve Středočeském kraji je druhou školou s tímto titulem. Jako první ho obdržela ZŠ Dukelská Mladá Boleslav. V pořadí pak je již devatenáctou školou v ČR.

 

přejít na celý text

ZŠ a MŠ Kukleny v Hradci Králové jsou Fairtradovou školou

18.5.2016

Základní a mateřská škola Kukleny v Hradci Králové dnes převzala titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade, pořádají informační akce o životech pěstitelů kávy nebo kakaa, ve výuce se věnují globálním souvislostem. 

přejít na celý text

Šest a půl tisíce lidí podpořilo své pěstitele na Férové snídani NaZemi

14.5.2016

Voňavá fairtradová káva, čaj, bábovky z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko či sýry od místních farmářů. Takové dobroty dnes posnídalo téměř 6 500 lidí, kteří se na více než 160 místech napříč republikou sešli na férovém pikniku. Dali tak najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje plodiny, jež se dostávají na náš stůl. Piknik s názvem Férová snídaně NaZemi proběhl v Česku už pošesté, mezi místními organizátory byli často i zástupci Fairtradových měst a škol. 

přejít na celý text

Gymnázium Mimoň je první Fairtradovou školou v Libereckém kraji

23.4.2016

Gymnázium Mimoň v sobotu slavnostně převzalo jako sedmnáctá v republice titul Fairtradová škola. Připojilo se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade.

přejít na celý text

Vysoká kola technická a ekonomická v Českých Budějovicích je první Fairtradovou vysokou školou.

19.4.2016

Vysoká kola technická a ekonomická v Českých Budějovicích splnila požadavky mezinárodní kampaně a obdržela jako první v České republice titul Fairtradová vysoká škola. V ČR kromě ní oficiálně podporují fair trade (spravedlivý obchod) a držiteli titulu jsou ještě dvě fakulty. 

přejít na celý text

Aktualizovaný průvodce kampaní Fairtradová města

13.01.2016

Jak podpořit fair trade v našem městě? Cesta k získání titulu a inspirace nejen z českých Fairtradových měst.

přejít na celý text

Základní škola Václava Talicha Most je Fairtradovou školou

25.9.2015

Na mostecký Hněvín dnes vystoupalo a férově zde posvačilo čtyři sta žáků základní školy Václava Talicha Most. Tato škola dnes jako patnáctá v ČR získala titul Fairtradová škola. Zároveň se jedná již o druhou takto oceněnou školu v Mostě.

přejít na celý text

Česká republika má své první Fairtradové gymnázium

19.6.2015

V pátek 19. června se uskutečnilo slavnostní předání titulu Fairtradová škola gymnáziu v Uherském Brodě, které se tak stalo vůbec prvním Fairtradovým gymnáziem v ČR. Při významných příležitostech bývá zvykem sázet pamětní stromy, studenti z řídicí skupiny symbolicky vysadili fairtradový baobab.

přejít na celý text

Pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny předal titul Fairtradová škola vsetínské ZŠ Sychrov

7.5.2015

Základní škola Sychrov před zraky všech žáků a pedagogů získala titul Fairtradová škola. Převzala ho od fairtradového farmáře ze Západní Afriky, který přijel do Česka v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! ZŠ Sychov se tak připojila ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již třináctou školou v ČR s tímto titulem a navíc čtvrtou ve Zlínském kraji.

přejít na celý text

Kroměříž se může nově pyšnit titulem Fairtradové město

22.4.2015

Město Kroměříž jako deváté v ČR získalo titul Fairtradové město a stalo se po Vsetíně již druhým městem s tímto titulem ve Zlínském kraji. Zároveň se tak připojilo k více než 1 600 městům po celém světě, která fair trade podporují. 

přejít na celý text

Fairtradová káva z veřejných financí? V pořádku, potvrzuje nová analýza!

27.2.2015

Shoduje se nakupování fairtradových výrobků s úlohou dobrého hospodáře s veřejnými prostředky? Na co by měli myslet veřejné instituce při nakupování fairtradových produktů? 

přejít na celý text

Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele v rozvojových zemích

24. 2. 2015

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž dnes získala titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již dvanáctou školou v Česku s tímto titulem, avšak první v Kroměříži. Ve Zlínském kraji titul Fairtradová škola už získaly dvě školy základní, a to ve Vsetíně a Rožnově pod Radhoštěm.

přejít na celý text

Facebooková skupina "Podporujeme fair trade v našem městě"

23. 2. 2015

Zástupci a zástupkyně Fairtradových měst, škol a sborů nebo uchazečů o titul,

proběhla ve vašem městě nebo na vaší škole zajímavá akce zaměřená na fair trade? Vyšel o vaší činnosti spojené s fair trade článek nebo byla odvysílána reportáž? Vaříte z fairtradových surovin nebo děláte něco dalšího fairtradového, co by měli vědět ostatní?

přejít na celý text

Zhodnocení Národní fairtradové konference

14.11.2014

Pája Kotíková z Ekumenické akademie shrnula výstupy říjnové Národní fairtradové konference. O čem byly jednotlivé příspěvky?

přejít na celý text

V Brně proběhla Národní fairtradová konference

16.10.2014

Konference nabídla příležitost pro sdílení příkladů dobré praxe, přání a zkušeností lidí zapojených do kampaně Fairtradová města. Jako čestný host na konferenci vystoupil Bruce Crowther z Velké Británie, zakladatel kampaně Fairtradová města, který se podělil o své dlouholeté zkušenosti a nabídl motivaci a inspiraci pro další aktivity. 

 

přejít na celý text

Královéhradecký kraj má první Faitradovou školu: Střední odbornou školu sociální v Náchodě

13.10.2014

Střední odborná škola sociální – Evangelická akademie získala titul Fairtradová škola. Splnila všechna kritéria pro udělení titulu a připojila se ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již jedenáctou školou v Česku s tímto titulem. 

přejít na celý text

V Česku je nově možné získat titul Fairtradový úřad

12.10.2014

Fairtrade Česko a Slovensko nově nabízí možnost získání titulu Fairtradový úřad. Tento titul mohou získat ministerstva, kraje a další orgány státní správy podporující fair trade.

přejít na celý text

Chrudim je osmým Fairtradovým městem, prvním v Pardubickém kraji

1. 10. 2014

Prvním Fairtradovým městem v Pardubickém kraji se 1. října stala Chrudim. Město splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se ke stovkám dalších měst na světě, které podporují fair trade. Ten umožňuje lidem z tzv. rozvojových zemí se uživit vlastní prací za důstojných podmínek.

přejít na celý text

Mladá Boleslav: Čokobus a desátá Fairtradová škola

9.9.2014

Že čokoláda má i svoji temnou stránku, objevovali v Mladé Boleslavi dne 9. září 2014 návštěvníci parku Výstaviště. Zlatým hřebem programu bylo předání titulu Fairadová škola 5. ZŠ Dukelská.

přejít na celý text

Devátá Fairtradová škola je z Litomyšle

25.6.2014

ZŠ Zámecká z Litomyšle získala 25. června 2014 titul Fairtradová škola. Stala se tak devátou školou v České republice s tímto titulem. 

přejít na celý text

Národní fairtradová konference se bude konat na podzim v Brně

14.6.2014

NaZemi a Ekumenická akademie ve spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko a Národní sítí Zdravých měst si Vás dovolují pozvat na Národní fairtradovou konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek 16. října 2014 v konferenčních prostorech Administrativního a školicího centra Cejl v Brně.

přejít na celý text

ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm získala titul Fairtradová škola

5.6.2014

ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm splnila všech 5 kritérií mezinárodní kampaně a dne 5. června 2014 slavnostně převzala certifikát Fairtradová škola.

přejít na celý text

Vedeme základní přehled dodavatelů fairtradových výrobků v České republice

4.6.2014

Fairtradové výrobky lze u nás sehnat na řadě míst, pro individuální spotřebitele je důležitá síť maloobchodních řetězců a prodejen zdravých výživ, širší paletu fairtradových výrobků nabízí specializované obchody. Pro drobné prodejce, provozovatele kaváren a restaurací, ale i veřejné zadavatele je užitečný seznam velkoobchodů a dodavatelů pro kavárníky. 

přejít na celý text

Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině

15.5.2014

Město Třebíč je sedmým městem v České republice, které získalo titul Fairtradové město. Připojilo se tak k 1500 městům po celém světě, která podporují fair trade. Starosta Pavel Heřman a místostarostka Marie Černá dnes převzali certifikát od Hany Chorváthové, ředitelky Fairtrade Česko a Slovensko. 

přejít na celý text

Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji

20. 3. 2014

Mladá Boleslav je prvním statutárním městem u nás, které získalo titul Fairtradové město. Město splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se  ke stovkám dalších měst na světě, které podporují fair trade (spravedlivý obchod). Raduan Nwelati, primátor města, dnes převzal certifikát od Tomáše Bílého, předsedy organizace Fairtrade Česká republika.

přejít na celý text

Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta

24. 3. 2014

Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze splnila požadavky mezinárodní kampaně a dnes obdržela titul Fairtradová fakulta. Jde o druhou fakultu v ČR, která oficiálně podporuje fair trade.

přejít na celý text

Nový manuál radí, jak mohou na školách prodávat fairtradové výrobky žáci a studenti

23.2.2014

Fair trade můžete nejlépe podpořit osvětou a spotřebou. Na vaší škole můžete fairtradové výrobky nabídnout ke koupi různými způsoby – lze jimi rozšířit nabídku ve školním bufetu, v automatu s občerstvením, ale zajímavou možností je zapojit do prodeje samotné žáky nebo studenty. Doporučujeme využít jeden z následujích 3 způsobů. 

přejít na celý text

Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty

15.1.2014

Evropský parlament schválil 15. ledna směrnice, podle kterých bude možné ve veřejných zakázkách zohledňovat vedle ekonomických i sociální kritéria. Nové evropské směrnice k veřejnému zadávání tak potvrzují rozhodnutí Evropského soudního dvora z května 2012, podle nichž mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek etická kritéria. Členské státy mají pak dva roky na implementaci do vnitrostátních právních předpisů.

přejít na celý text

Seminář a setkání se zástupkyní pěstitelů kakaa v Ghaně proběhne v Praze

12.11.2013

Pro podporovatele kampaně Fairtradová města jsme připravili skvělé společné odpoledne s podtitulem Co skrývá sladká chuť čokolády? Můžete se těšit na skupinový workshop a diskusi s Afií Owusu, zástupkyní pěstitelů kakaa v Ghaně. Ve čtvrtek 28. listopadu 2013 od 13 hodin v Hub Praha. 

přejít na celý text

Tištěný průvodce ke kampani je k dispozici

8.11.2013

Připravili jsme pro vás praktické průvodce ke kampani Fairtradová města - pro města, školy i církve. Brožury blíže seznamují s jednotlivými kritérii, možnostmi podpory fair trade v místě i užitečnými tipy a příklady dobré praxe. 

přejít na celý text

Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město

6.11.2013

Rodné město T. G. Masaryka splnilo podmínky mezinárodní kampaně a stalo se pátým Fairtradovým městem v České republice. Na podpoře fair trade tu spolupracují zástupci města s místními nevládními a příspěvkovými organizacemi. Férovému obchodu fandí zdejší městská knihovna i Nemocnice TGM Hodonín. 

přejít na celý text

Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade

26.6.2013

Platforma Fairtrade Česká republika nově nabízí možnost získání titulu Místní podporovatel fair trade nekomerčním institucím, které v daném místě podporují myšlenku „spravedlivého obchodu“. Jde o rozšíření již běžící kampaně Fairtradová města.

přejít na celý text

V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic

22.04.2013

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích splnila požadavky mezinárodní kampaně a dnes obdržela titul Fairtradová fakulta. V Česku jde vůbec o první fakultu, která titul získala.

přejít na celý text

Prvních šest církevních subjektů splnilo kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti

16.04.2013

Prvních pět církevních sborů a jedno církevní zařízení v České republice dnes získaly titul Fairtradový sbor, resp. Fairtradové církevní zařízení. Přidaly se tak k tisícům farností a sborů vzahraničí, které se rozhodly podporovat koncept „spravedlivého obchodu“. Tituly a certifikáty dnes převzali zástupci některých subjektů při slavnostním předání ve Farním sboru Českobratrské církveevangelické v Praze na Vinohradech.

přejít na celý text

Hotelová škola Třebíč získala titul Fairtradová škola

20.12.2012

Hotelová škola Třebíč splnila požadavky mezinárodní kampaně a stala se v pořadí čtvrtou školou v České republice, která se může pyšnit titulem Fairtradová škola. Učitelé a studenti dnes převzali certifikát udělující tento titul za přítomnosti zástupců města Třebíč. Škola podporou fair trade pomáhá prosazovat odpovědné nakupování produktů, při jejichž výrobě nedochází k porušování lidských práv, práv dětí a nevratnému poškozování životního prostředí.

 

přejít na celý text

První Národní fairtradová konference v Litoměřicích přilákala účastníky z celé republiky

30.10.2012

V úterý 30. října se v Litoměřicích konala vůbec první Národní fairtradová konference, která přilákala na 80 účastníků z celé republiky. Sešli se na ní zástupci veřejné správy i samosprávy, již certifikovaných Fairtradových měst a škol, zájemci o získání tohoto titulu a koordinátoři Zdravých měst. Nechyběli ani studenti, neziskové organizace a další aktivní občané se zájmem o zodpovědné nakupování.

přejít na celý text

Český Krumlov se stal čtvrtým Fairtradovým městem v České republice

1.10.2012

 

„Český Krumlov byl vždy městem otevřeným a kosmopolitním a jako takové se rozhodně chceme připojit k iniciativě, která staví na principu spravedlnosti a hájí zájmy lidí, kteří jsou znevýhodněni v rozvojových zemích," říká Ing. Jitka Zikmundová, místostarostka města Český Krumlov.

 

přejít na celý text

V České republice byla zahájena kampaň Fairtradové církve a náboženské společnosti

27.9.2012

27. září 2012 v České republice odstartovala národní verze kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti. Titul „Fairtradová“ mohou získat jednotlivé sbory, farnosti či náboženské obce, kampaň je otevřená všem církvím a náboženským společnostem.

přejít na celý text

První národní fairtradová konference - 30. 10. 2012 v Litoměřicích

17.9.2012

Město Litoměřice, Fairtrade Česká republika a NaZemi Vás srdečně zvou na první ročník celostátního setkání zástupců měst, obcí, regionů a jejich partnerů a dalších zájemců o fair trade.

přejít na celý text

Slavíme třetí Fairtradové město a školu!

25.5.2012

Již třetí město splnilo kritéria kampaně Fairtradová města a získalo certifikát - město Volyně, které má velkou podporu místních studentů. Třetí Fairtradovou školou se stala ZŠ Rokytnice, Vsetín.

přejít na celý text

První Fairtradové školy v ČR: Masarykova ZŠ Litoměřice a SŠ a JŠ Volyně

9.2.2012

Masarykova ZŠ Litoměřice splnila podmínky mezinárodní kampaně a stala se první Fairtradovou školou v České republice. Přístupová kritéria splnila také Střední a Jazyková škola s právem státní zkoušky Volyně a stala se tak první Fairtradovou střední školou u nás. 

přejít na celý text

První zadavatel v ČR využil kritéria fair trade

14.11.2011

MŠMT jako první zadavatel u nás zapracoval do zadávací dokumentace veřejné zakázky na dodávku občerstvení požadavek fair trade.

přejít na celý text

Česká republika má první dvě Fairtradová města: Litoměřice a Vsetín

14.9.2011

První dvě města v České republice dnes získala titul Fairtradové město. Jsou jimi české Litoměřice a moravský Vsetín. Gratulujeme!

přejít na celý text

Litoměřice zažádaly o status Fairtradové město

28.6.2011

Významný krok k udělení statusu fairtradového města učinilo na začátku června město Litoměřice. Po relativně krátké době se podařilo městu naplnit všech pět kritérií, která jsou pro certifikaci nezbytná, a řídící skupina odeslala na Asociaci pro fair trade žádost o certifikaci.

 

přejít na celý text

Fairtradová města slaví 1000. město!

04.06.2011

Ve světě již 1000 měst vyjádřilo svou podporu fair trade. Dne 4. června bylo vyhlášeno 1000. Fairtradové město na světě! Mezi 8 novými městy, která podporují fair trade je španělský Madrid nebo první Fairtradové město v Asii - japonské Kumamoto!

 

přejít na celý text

Starostka: Hřeším, ale s dobrým pocitem

03.05.2011

Kvalitní kávu nebo čokoládu z rozvojových zemí si ráda dopřeje také vsetínská starostka Iveta Táborská. Zhřeší, ale prý s příjemným pocitem. Podporuje totiž dobrou věc. Jak se říká, důležitá je každá kapka v moři. Také ona nákupem výrobků fair trade částečně zlepšuje životní podmínky lidí, kteří pochutiny vyrobili.

přejít na celý text

Ve Fairtradovém městě je radost žít!

02.05.2011

Mezinárodní kampaň Fairtradových měst (Fairtrade Towns) funguje po světě již desátým rokem. Za tu dobu se rozšířila z Velké Británie do dalších 19 zemí a nyní se statusem Fairtradového města chlubí již 964 měst na třech kontinentech. V České republice kampaň úspěšně odstartovala v lednu tohoto roku. Městům status přináší možnost připojit se jako veřejná instituce k boji proti světové chudobě, naplňovat mezinárodní politické závazky v oblasti udržitelného rozvoje a být příkladem v odpovědné spotřebě. Co ale Fairtradová města přináší nám, individuálním spotřebitelům?

přejít na celý text

Vsetín oficiálně podporuje fair trade

14.04.2011

Město Vsetín jako první v České republice podepsalo Deklaraci podpory fair trade. Dne 15. března 2011 Rada města Vsetína schválila deklaraci, navíc souhlasila se vznikem řídicí skupiny a zastupováním pověřila starostku města, Ivetu Táborskou.

přejít na celý text

Konference Fair Trade Towns, Malmö 2011

30.03.2011

V listopadu 2011 se uskuteční již pátá mezinárodní konference fairtradových měst ve švédském Malmö. Již nyní může kdokoli navrhovat možná témata pro vstupy a semináře například zde.

 

přejít na celý text

Deset let kampaně Fair Trade Towns

30.03.2011

Už deset let se mohou města v rozvinutých zemích světa přihlásit, a po splnění několika podmínek i připojit, k velice úspěšné kampani nazvané Fair trade towns.

 

přejít na celý text

Fair trade válí v Příboře

10.03.2011

Základní škola, Příbor, Dukelská 1346 ve spolupráci s Městem Příbor a Společností pro Fair Trade ve čtvrtek 24. února 2011 uspořádala vzdělávací a osvětovou akci na podporu fair trade.

přejít na celý text

Město Vsetín podporuje fair trade

15.02.2011

Město Vsetín od roku 2007 podporuje fair trade a má zájem stát se Fairtradovým městem. Vznikne zde první řídicí skupina?

přejít na celý text

Německý Hannover je inspirací pro česká města

28.01.2011

Silvia Hesse z německého Hannoveru představila cestu, která v jejich městě vedla k získání statusu Fairtradového města.

přejít na celý text

Fairtradová města startují v České republice

24.01.2011

V pondělí 24. ledna 2011 byla na tiskové konferenci v Praze spuštěna kampaň Fairtradových měst.

přejít na celý text

Začátek kampaně Fairtradová města

19.01.2011

V pondělí 24. ledna 2011 startuje kampaň Fairtradová města

přejít na celý text