Náhled mapy měst

Litoměřice zažádaly o status Fairtradové město

28.6.2011

Významný krok k udělení statusu fairtradového města učinilo na začátku června město Litoměřice. Po relativně krátké době se podařilo městu naplnit všech pět kritérií, která jsou pro certifikaci nezbytná, a řídící skupina odeslala na Asociaci pro fair trade žádost o certifikaci.

 

"Od počátku snažení o získání cetifikace podporují Zdravé město Litoměřice v projektu férového města neziskové organizace Shinebean a Středisko ekologické výchovy Sever v Litoměřicích," říká manažerka projektu Marcela Trejbalová.

 

Řídící skupině se podařilo najít partnery také mezi restauračními zařízeními a dalšími organizacemi ve městě, které fairtradové výrobky nabídnou. "Kávu je možné si objednat v restauraci Bašta a nově v restauraci Legenda na Mostné hoře. V tamní restauraci navíc začnou nabízet kromě kávy a čaje také dezerty, které budou připraveny z fairtradových surovin. Kávu také všem zájemcům nabídnou v litoměřické čajovně Hora a v kavárně Orbis. Jako první škola se k projektu připojila Masarykova ZŠ, kde nám ředitel školy vyšel vstříc už při férové snídani," vyjmenovává spolupracující organizace a zařízení Marcela Trejbalová.

 

První velkou akcí určenou veřejnosti byla Férová snídaně, která proběhla v zahradě Masarykovy ZŠ 14. května. Díky této akci se podařilo záměr města v získání statutu férové města více zmedializovat. O akci informovala nejen místní kabelová TV, ale také zpravodajský server litomericko24.cz, místní tisk a Český rozhlas Sever.

 

V Litoměřicích je možné zakoupit fair trade výrobky v těchto obchodech:

  • VITÁLKA v Litoměřicích, Velká Dominikánská 6
  • Káva, čaj, koření, Dominikánské náměstí 3
  • DM drogerie, ul. 5 května
  • Kaufland, Českolipská ul.
  • Čajovna Hóra, Osvobození 19
  • Středisko ekologické výchovy SEVER, Masarykova 35

 

Více informací o projektu naleznete na: http://zdravemesto.litomerice.cz/ferove-litomice.html

 

Celý článek na http://www.litomericko24.cz/aktualne/1-zpravodajstvi/2471-litomerice-zazadaly-o-certifikaci-fair-trade-ceka-je-audit