Náhled mapy měst

Slavíme třetí Fairtradové město a školu!

25.5.2012

Již třetí město splnilo kritéria kampaně Fairtradová města a získalo certifikát - město Volyně, které má velkou podporu místních studentů. Třetí Fairtradovou školou se stala ZŠ Rokytnice, Vsetín.

Úsilí stát se Fairtradovým městem nastartovali ve městě Volyně studenti místní školy. Seznamovali s fair trade žáky dalších škol v regionu, ale také širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. Díky jejich úsilí místní obchod a cukrárna začaly prodávat fairtradové produkty. „Jelikož se škola začala asi před dvěma lety tímto tématem zabývat a zájem ji stále nepřešel, dokonce získala podporu místních podnikatelů, je teď řada na nás,“ konstatoval starosta Volyně Václav Valhoda a vysvětlil také důvody zapojení do kampaně: „Volyni získání certifikátu přinese jistou prestiž. Ale pro tu jsme to nedělali. Cílem bylo podpořit rozvojové země a snažit se bojkotovat otrockou práci.“


ZŠ Rokytnice, Vsetín se stala první moravskou Fairtradovou školou. V rámci celé České republiky se jedná o třetí školu s tímto titulem. Žáci školy se začali věnovat fair trade již v roce 2009 v rámci projektu Světová škola II. Setkali se s místostarostou nad tématem podpory fair trade ve městě a uspořádali konferenci o fair trade pro vedení města a vedoucí úředníky. Udílení certifikace se účastnil také Francisco Reynaga z bolivijského družstva El Ceibo.

Více informací o nových držitelích statusu se dozvíte v tiskové zprávě.