Náhled mapy měst

Devátá Fairtradová škola je z Litomyšle

25.6.2014

ZŠ Zámecká z Litomyšle získala 25. června 2014 titul Fairtradová škola. Stala se tak devátou školou v České republice s tímto titulem. 

Aby se škola zařadila mezi Fairtradové školy, musela splnit všechna kritéria mezinárodní kampaně. Zajímavostí je, že ve škole plánují pro každý měsíc vaření jednoho fairtradového výrobku ve školní jídelně (čaj, cookies, džus, rýže...). Dne 4. prosince 2013 se ve školní jídelně vařila poprvé fairtradová rýže. 


Učitelé na škole se věnují globálnímu rozvojovému vzdělávání, tématem fair trade se zabývají v rámci projektového vyučování a od roku 2013 je škola držitelem titulu Světová škola. Stanislav Švejcar, učitel a člen řídící skupiny vidí situaci ve škole následovně: “Myslím si, že pro většinu z nás na ZŠ Litomyšl, Zámecká byl fair trade na začátku školního roku téměř neznámým pojmem v tom smyslu, že jsme o něm sice věděli, ale to bylo tak všechno. Tvrdit, že se během roku všechno změnilo, by bylo nepravdivé a hloupé. Co je však jisté, je to, že po roce můžeme říct, že mnozí z nás již tuto alternativu vidí a někteří o ní dokonce přemýšlejí. To je ta největší změna. Jsem však přesvědčen o tom, že tohle všechno je teprve začátek a že v následujících letech najdeme řadu dalších možností, jak problematiku fair trade dostat víc do života školy a naučit tak mladou generaci nejen pomáhat skutečně potřebným, ale především nebýt lhostejný k osudům lidí na druhém konci světa.” 

 

A jak vnímají fair trade žákyně školy a co pro ně znamená? Magdaléna Rožková nám sdělila: “Můj osobní vztah k fair trade se vytvořil při práci na projektech spojených s úsilím získat titul Fairtradová škola ve školním roce 2013/14. Žijeme ve světě moderní technologie, tak si nemusíme nalhávat, jaké rozdíly jsou mezi lidmi na různých místech světa. Spravedlivý obchod se nejen snaží dát lidem spravedlivou mzdu za práci, dětem možnost chodit do školy, dlouhodobé obchodní vztahy apod. Podle mě jde především o propojení lidí. Abychom my, kteří žijeme v České republice a pořád si stěžujeme na to, jak se máme špatně, mohli nahlédnout do života lidí, co jsou na tom daleko hůř a ještě jim u toho pomoci.” Tereza Dostálová přidala: “Pro mě osobně znamená fair trade budoucnost lidí. Budoucnost těch, které sice neznám, ale když si něco fairtradového koupím, mám lepší pocit, že jsem aspoň malinko pomohla.”

 

Do kampaně Fairtradové školy je v současnosti zapojeno 18 škol, polovina z nich jsou již držiteli statusu. Kampaň v České republice funguje z iniciativy tří nevládních organizací, koordinuje ji Ekumenická akademie společně s NaZemi, garantem je Fairtrade Česko a Slovensko.