Náhled mapy měst

Mladá Boleslav: Čokobus a desátá Fairtradová škola

9.9.2014

Že čokoláda má i svoji temnou stránku, objevovali v Mladé Boleslavi dne 9. září 2014 návštěvníci parku Výstaviště. Zlatým hřebem programu bylo předání titulu Fairadová škola 5. ZŠ Dukelská.

Mladá Boleslav je už čtvrtým městem v Česku, kam 9. září 2014 zavítalo čoko-auto v rámci evropské kampaně Za férovou čokoládu! Cílem tzv. Čoko-Tůr, která probíhá ve 14 zemích Evropy, je poukázat na nerovnosti v obchodu s kakaem a čokoládou. Kampaň vyzývá evropské výrobce čokolády, aby zpracovávali kakao s jasným původem. 

 

„Lidé se ve foto-stánku mohli vyfotit v roztodivných oblecích a vyjádřit tak svůj názor na neférovou čokoládu, které je u nás většina. O focení byl velký zájem,“ nadšeně vyvětluje organizárka boleslavské akce Monika Picková. Dále bylo možno na kole štěstí vytočit si mnohdy nelehký osud pěstitele kakaa, soutěžit o lahodné férové ceny ve vědomostním kvízu či jen tak ochutnat lokální sezonní ovoce s faitradovou čokoládou z fontánky. Akci zpestřilo vystoupení místních hudebníků Trio Clavitos a Hipsteři. Čoko-auto už postupně zavítalo do dalších měst v Česku: Prahy, Olomouce, Ústí nad Labem a chystá se i do Třebíče. Zamíří i na Slovensko, do Rakouska anebo až do Finska. Cílem je zapojovat spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním kakaovém a čokoládovém průmyslu.


To, že čoko-auto zamířilo právě do Mladé Boleslavi, není náhoda. Jednak se letos na jaře stala Fairtradovým městem, ale dnes se i jedna ze škol stala Fairtradovou. Ředitelka 5. ZŠ Dukelská Mgr. Marcela Pavlíková převzala certifikát od Michaely Nové z Fairtrade Česko a Slovensko. Pro získání titulu musela škola splnit všechna kritéria mezinárodní kampaně. Na škole tak funguje řídicí skupina, prodávají se faitradové výrobky, žáci se učí o fair trade, pořádají osvětové akce a škola oficiálně fair trade podporuje. V pořadí již 10. Fairtradová škola v ČR například spoluorganizuje Férovou snídani v Mladé Boleslavi. "Na naší škole jedeme na vlnách fair play, tuto myšlenku se snažíme zakotvit i do školního řádu. K nám fair trade prostě patří, je to náš kamarád, o kterého se chceme dál starat. Samotný certifikát ale není to nejpodstatnější, ale mnohem důležitější je pro nás šíření povědomí o fair trade. Myslím si, že být fér k sobě i k druhým se vyplatí každému z nás,“ líčí vedoucí řídicí skupiny učitelka Eva Pražáková. Žáci se také s nadšením zapojili i do kampaně Za férovou čokoládu!


Součástí kampaně je i mezinárodní petice, prostřednictvím které mohou lidé požadovat po výrobcích své oblíbené čokolády, aby zajistili důstojný život farmářům a jejich rodinám. Doposud výzvu podpořilo téměř 44 tisíc lidí z celé Evropy. Petice bude předána zástupcům zpracovatelských firem v roce 2015. Kampaň Za férovou čokoládu! probíhá od roku 2013 do 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí a v Česku ji organizuje Ekumenická akademie.

 

Autorky fotografií: autorky: Julia Gechter / Miriam Troescher