Náhled mapy měst

Královéhradecký kraj má první Faitradovou školu: Střední odbornou školu sociální v Náchodě

13.10.2014

Střední odborná škola sociální – Evangelická akademie získala titul Fairtradová škola. Splnila všechna kritéria pro udělení titulu a připojila se ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již jedenáctou školou v Česku s tímto titulem. 

Střední odborná škola sociální – Evangelická akademie získala dne 13. října 2014 jako jedenáctá u nás titul Fairtradová škola. Certifikát převzal ředitel školy Mgr. David Hanuš od Michaely Nové z Fairtrade Česko a Slovensko a Jiřího Silného z Ekumenické akademie. Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.


„Jsme velice potěšeni, že jsme dnes certifikát Fairtradová škola dostali. Považujeme ho za prestižní. Umožnil nám nejen rozvíjet teoretické znalosti, ale protože jsme škola sociální, je pro nás důležité, že napomáhá u studentů rozvíjet i sociální cítění,“ uvedl bezprostředně po obdržení titulu ředitel Mgr. Hanuš.


Při té příležitosti zahájil hned dvě tématické výstavy najednou: Musím být trpělivá o pracovních podmínkách pracovnic v textilním průmyslu v Asii a kolekci fotek z českých rozvojových projektů. Škola tímto tento týden oslaví Mezinárodní den proti chudobě. K dispozici bylo samozřejmě férové občerstvení včetně fairtradových muffinů.


Vše začalo férovými přestávkami. Pořádají je tu každý týden, nejen studenti a učitelé, ale i paní uklizečka má možnost ochutnat fairtradovou čokoládu, sušenky anebo čaj. Samotné přestávky by však na získání titulu nestačily. Řidící skupina se letos nadšeně vrhla do pořádání happeningu pro veřejnost za férovou čokoládu. Byla to první akce svého druhu a ačkoliv přípravy nebyly úplně jednoduché (akci bylo například třeba náležitě zpropagovat), rozhodně stála za to. Byla velkou motivací k získání titulu. Nezůstalo však jen u happeningu. Celý pegagický sbor byl vyškolen v globálním rozvojovém vzdělávání a na škole byla dokonce vyhlášena soutěž o férovou báseň. V příštím roce Náchodští plánují uspořádat fotbalový turnaj s fairtradovými míči. 


„Zapojení do kampaně znamená zpestření života školy a úzkou spolupráci učitelů se studenty. Rozšiřuje obzory v otázce globálních témat a  přináší i lahodnou vůni a chuť fairtradových produktů,“ popsala význam vstupu do mezinárodní kampaně vedoucí řidící skupiny Mgr. Darina Tyčová.


Kampaň Fairtradové školy probíhá v řadě evropských zemí. Na celém světě najdeme přes 1900 škol, které jsou do ní zapojeny.