Náhled mapy měst

V Brně proběhla Národní fairtradová konference

16.10.2014

Konference nabídla příležitost pro sdílení příkladů dobré praxe, přání a zkušeností lidí zapojených do kampaně Fairtradová města. Jako čestný host na konferenci vystoupil Bruce Crowther z Velké Británie, zakladatel kampaně Fairtradová města, který se podělil o své dlouholeté zkušenosti a nabídl motivaci a inspiraci pro další aktivity. 

 

Národní fairtradovou konferenci pořádalo NaZemi a Ekumenická akademie ve spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko a Národní sítí Zdravých měst. Konference se konala ve čtvrtek 16. října 2014 v prostorech Administrativního a školicího centra Cejl (Cejl 73, Brno). 

Program konference byl rozdělen na 2 části. Dopolední část byla zaměřená na prezentační příspěvky k fair trade u nás (Hana Chorváthová), kampaňování za fair trade ve Velké Británii (Bruce Crowther), fungování fair trade (Markéta Vinkelhoferová, Stanislav Komínek) a prezentace příkladů dobré praxe. Z měst své inspirace nabídli Litoměřice (Spolupráce napříč městem), Kroměříž (Organizace Férové snídaně) a Třebíč (Vypsání veřejné zakázky na nákup fairtradového občerstvení), následovaly příklady dobré praxe ze škol: ZŠ Pod Skalkou (Rožnov pod Radhoštěm), ZŠ Rokytnice (Vsetín), ZŠ Zámecká (Litomyšl) a Obchodní akademie a Hotelová škola (Třebíč). 

Odpolední část nabídla diskusní fórum s 8 tématy: 

  • Globální souvislosti ve výuce
  • Komunikace fair trade veřejnosti
  • Média jako pomocník osvěty
  • Efektivní podpora v kampani
  • Spolupráce v kampani
  • Funkční řídící skupina
  • Pěstitelé a my
  • Nakupování fairtradových výrobků

 

Výstupy z odpolední diskusní části sloužily nejen pro sdílení zkušeností mezi jednotlivými podporovalite fair trade v regionech, ale také jako inspirace pro další podporu v kampani od organizátorů. Závěrečnou třešničkou na dortu bylo divadelní představení Hořčokoláda z dílny žáků rožnovské ZŠ Pod Skalkou.

 

Zpětná vazba od účastníků konference dala koordinátorům zajímavé podněty do dalších let. Zapojená města a školy uvítají praktické podpůrné materiály, ale i vytvoření prostoru pro sdílení příkladů dobré praxe a vzájemné setkávání.  

 

Fotogalerii z konference najdete na facebookové stránce Fairtradová města. Kouknout můžete taky na krátkou reportáž z Národní fairtradové konference z Radia Proglas!