Náhled mapy měst

Základní škola Václava Talicha Most je Fairtradovou školou

25.9.2015

Na mostecký Hněvín dnes vystoupalo a férově zde posvačilo čtyři sta žáků základní školy Václava Talicha Most. Tato škola dnes jako patnáctá v ČR získala titul Fairtradová škola. Zároveň se jedná již o druhou takto oceněnou školu v Mostě.

U příležitosti získání titulu byl připraven celodenní program. Všichni žáci se sešli na nádvoří školy, kdy po krátkém vyhodnocení plnění cílů projektu a projevu ředitelky Aleny Lorenzové začal krátký taneční program, který si připravily žákyně 9A a 2C. Titul předala Hana Chorváthová z Fairtrade Česko a Slovensko za přítomnosti náměstkyně pro školství, kulturu a sport Ing. Markéty Staré a vedoucí oddělení školství, kultury a sportu Mgr. Petry Trojnové. Následně si hosté mohli prohlédnout fairtradovou výzdobu školy a také výstavu na podporu sbírky na opravu varhan Chrámu Svatého Víta v Praze. Na tuto sbírku škola přispěje z příspěvků žáků, učitelů, hostů, ale také z prodeje fairtradových výrobků.

 

Potom se žáci přípravné třídy a 1. a 2. tříd vydali k jezeru Benedikt, kde pro ně paní učitelky připravily malování na chodník a hry v přírodě. Všichni starší od 3. třídy vyrazili pěšky na hrad Hněvín. Na nádvoří hradu byl připravený malý piknik a pak všichni ještě vyběhli na rozhlednu, odkud byl nádherný výhled. Cestou zpátky se už všichni těšili na oběd ve školní jídelně, kdy součástí byl i fairtradový banán. Ten chutnal, když všichni měli v nohách 7 km.

 

„Podporu fair trade na škole spojujeme s podporou regionálních produktů. Daří se nám zapojovat jak děti, tak i rodiče, snažíme se být inovativní a posouvat školu dál,“ říká ředitelka školy Alena Lorenzová.

 

Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, žáci si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost. Fairtradové výrobky lze na škole zakoupit každou středu při tzv. férové svačince, ve školní jídelně se objevily fairtradové banány. V letošním roce se škola, společně s Fairtradovou ZŠ Svážná, zapojila do organizování Férové snídaně v Mostě.

 

„Zapojení do kampaně Fairtradových škol je pro nás zajímavé v tom, že spolupracujeme s mladšími žáky a aktivity vymýšlíme společně,“ svěřily se Alena Nguyenová a Natálie Svetková z 9B.

 

Podívejte se na video sestřih z předávání titulu.