Náhled mapy měst

Gymnázium Mimoň je první Fairtradovou školou v Libereckém kraji

23.4.2016

Gymnázium Mimoň v sobotu slavnostně převzalo jako sedmnáctá v republice titul Fairtradová škola. Připojilo se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade.

Škola je první Fairtradovou školou na Českolipsku i v celém Libereckém kraji. V pořadí pak již sedmnáctou školou v ČR s tímto titulem a zároveň druhým gymnáziem.  
Předání proběhlo v zaplněném kulturním domě v obci Brniště a za účasti zástupců města Česká Lípa a hejtmana libereckého kraje pana Martina Půchy. Studenti poté odehráli divadelní hru od W. Shakespeara, kterou nastudovali jako připomínku 400 let od jeho úmrtí.


Certifikát převzala ředitelka školy Mgr. Emilie Ráčková od ředitelky organizace Fairtrade Česko a Slovensko Hany Chorváthové, která při předávání řekla: „Oceňujeme aktivní a zodpovědný přístup zdejších studentů a pedagogů k fair trade. Čím větší bude mezi veřejností zájem o pracovní podmínky drobných pěstitelů z Afriky, Asie či Latinské Ameriky, tím lépe se pěstitelům bude žít. A je úžasné, že příkladem jdou mladí lidé.“ Zapálenost pro správnou věc je znát i mezi učiteli: „Podpora férového obchodu mě naplňuje dobrým pocitem, že mohu něco udělat pro děti a lidi v pro mě velmi vzdálených zemích,“ uvedl Mgr. Václav Hylmar, hlavní iniciátor myšlenky na získání titulu.

 
„O fair trade se na naší škole učí v rámci výuky předmětu Občanské dovednosti ve kvintě - vztahy mezi různými kulturami, Společenských věd v sextě a oktávě - fair trade, ekonomický rozvoj, Výchovy k občanství v tercii - přirozené a sociální rozdíly mezi lidmi, a částečně i v předmětech Ekologie, Zeměpis, Ruský jazyk, Anglický jazyk a Biologie,“ upřesnila ředitelka Ráčková.  Fairtradové produkty samozřejmě nechybí ve školní kantýně. Fairtradové výrobky se na škole představovali také v prosinci 2015 v rámci dne otevřených dveří, kterého se účastnila i veřejnost.  Mezi nedávné aktivity patřilo Fairtradové odpoledne, jehož součástí bylo představení zapojení školy do kampaně, ochutnávka kávy a vytváření skleničky s logem kampaně.  Samotní studenti mají v podpoře fair trade jasno. „Lidé z nerozvinutých zemí pěstují potraviny a vyrábí látky, živí je to. Tak proč je nepodpořit?. Bylo by to spravedlivé,“ popsala svůj postoj Natálie Šmídová. Marek Steinfest oceňuje změnu v obchodních vztazích: „Fairtrade je skvělý v tom, že zvyšuje kvalitu života a zároveň zlepšuje obchodní vztahy.“