Náhled mapy měst

ZŠ a MŠ Kukleny v Hradci Králové jsou Fairtradovou školou

18.5.2016

Základní a mateřská škola Kukleny v Hradci Králové dnes převzala titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade, pořádají informační akce o životech pěstitelů kávy nebo kakaa, ve výuce se věnují globálním souvislostem. 

Certifikát převzal ředitel školy Pavel Hebelka z rukou Věry Rohanové, zástupkyně organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň společně s dalšími organizacemi koordinuje. Škola je první Fairtradovou školou v Hradci Králové a v pořadí již osmnáctou v ČR. V Královéhradeckém kraji je držitelem titulu ještě Střední odborná škola sociální - Evangelická akademie v Náchodě. 

 

„Jsme moc rádi, že v základní škole Kukleny roste generace, která nad principy a významem fair trade přemýšlí. Právě tito studenti zanedlouho budou svými nákupy ovlivňovat pracovní podmínky a život drobných farmářů a pracovníků z Afriky, Asie či Latinské Ameriky,“ řekla Věra Rohanová při předávání titulu.
Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.
Samotné předání proběhlo před zaplněnou tělocvičnou provoněnou čerstvě uvařenou fairtradovou kávou a napečenými perníky s fairtradovou čokoládou, které sami připravili studenti.


Téma fair trade přináší další možnosti učitelům, jak uvádí učitelka Petra Schnaubertová: „Kromě podpory rodin zemědělců z chudých zemí je pro mě fair trade ve škole i něco, co nám poskytuje platformu ke společnému setkávání žáků a učitelů nejen v lavicích. Umožňuje to otevřít témata, kterým není většinou věnován takový prostor, jaký si zasluhují, přináší to růst všem zúčastněným, když společně chystáme různé akce nebo přemýšlíme nad tím, jak je to na světě vlastně uspořádáno, jakou roli v tom hrajeme my a co můžeme změnit.“


Mezi takové akce, za kterými stojí školní fairtradová skupina, která je tvořena 9 žáky a dvěma učitelkami, patřila v letošním roce na škole např. Noc s fair trade, v průběhu které si více jak 30 žáků druhého stupně povídalo, co vlastně ví o světě a o fair trade. 
Jednou z členek fairtradové skupiny je i Denisa Daňková z 8. B: „Jsem v akční skupině, protože si myslím, že je dobré nějak aktivně podpořit fair trade. Při chystání akcí se dozvím víc o světě, co jsem třeba ještě nevěděla, a mám dobrý pocit z toho, že dokážu pomoct. Fair trade je ve škole důležitý, protože se k dětem dostanou další informace, které potřebují do života.“


Fair trade se prolíná i do dalších akcí školy. Nedělní podvečer prvního jarního dne patřil Jarnímu hraní, pro které žáci šestých a osmých tříd napekli perníky s fairtradovou čokoládou. Na přelomu března a dubna proběhl v kině Centrál festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou Jeden svět. V rámci tohoto festivalu učitelé a žáci z Fairtradové skupiny ZŠ Kukleny společně s Fairtradovou skupinou Střední zdravotnické školy Hradec Králové (která v současné době pracuje na splnění kritérií pro získání titulu Fairtadová škola) provozovali informační stánek o fair trade. Informovali zde návštěvníky festivalu o problematice důstojné práce a možnostech podpory fair trade, např. nákupem fairtradových potravin nebo účastí na Férové snídani, která se tradičně konala druhou květnovou sobotu v Jiráskových sadech.


Studenti si význam fair trade uvědomují a ovlivňují i své rodiny. Jiří Podroužek, žák 6. B, svůj postoj k fair trade popsal slovy: „Fair trade je ve škole důležitý proto, aby děti pochopily, že se mají skvěle, když mají jídlo, mají z čeho žít a můžou studovat. Je nutné, aby to děti pochopily a donesly to do svých rodin. Když budou rodiny podporovat fair trade, tak se to zase rozroste.  Je to jako takový strom, který pořád sílí a roste. Naše rodina nakupuje fairtradové výrobky, třeba čokolády do dortů nebo na vaření, abychom pomáhali lidem. Myslíme si, že je to důležité a nechceme, aby byl svět nefér.“


Kampaň Fairtradové školy probíhá v řadě evropských zemí. Na celém světě najdeme přes 1 900 škol, které jsou do ní zapojeny.